Wiadomości

  • 20 czerwca 2021
  • wyświetleń: 1390

Sytuacja epidemiczna ustabilizowana, dyspenza odwołana

Zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Polski od niedzieli, 20 czerwca nie obowiązuje już dyspensa od uczestnictwa we mszy w niedziele i święta nakazane.

Poniższy komunikat w tej sprawie zostanie odczytany w parafiach diecezji w najbliższą niedzielę.

Dekret odwołujący dyspensę od obowiązku uczestnictwa w Mszy świętej niedzielnej
Biorąc pod uwagę ustalenia podjęte w ramach Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski (komunikat z dnia 12 czerwca 2021 roku) z dniem 19 czerwca 2021 roku odwołuję dyspensę ogólną od obowiązku uczestnictwa w Mszy świętej niedzielnej oraz w święta nakazane.

Wobec powyższego przypominam, że "wierni są zobowiązani do uczestnictwa w Eucharystii w niedzielę i dni nakazane, chyba że są usprawiedliwieni dla ważnego powodu (np. choroba, pielęgnacja niemowląt) lub też otrzymali dyspensę od ich własnego pasterza. Ci, którzy dobrowolnie zaniedbują ten obowiązek, popełniają grzech ciężki".

Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego.

Jednocześnie polecam, by duszpasterze skutecznie powiadamiając wiernych o zniesieniu dyspensy przypomnieli im o znaczeniu udziału w Eucharystii dla życia duchowego.

Bp. Roman PINDEL
Biskup Bielsko-Żywiecki

Ks. Adam BIENIEK
Kanclerz Kurii


Bielsko-Biała, 16 czerwca 2021 roku

ar / czecho.pl

źródło: Archidiecezja Katowicka

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.