Wiadomości

 • 17 czerwca 2021
 • 19 czerwca 2021
 • wyświetleń: 822

Upały: narażone są dzieci i seniorzy, pamiętajmy o zwierzętach!

W nadchodzących dniach czeka nas upalna pogoda. Najcieplej ma być w sobotę. Wówczas słupek rtęci może wskazywać nawet 32 stopnie Celsjusza. Warto przypomnieć sobie o zasadach, dzięki którym nie doprowadzimy do udaru słonecznego. Nawet na chwilę nie pozostawiajmy dzieci, czy zwierząt w zamkniętym samochodzie! To skrajnie niebezpieczne!

dziecko, samochód, upał
Wystarczy kilkanaście minut, aby w szczelnie zamkniętym, pozostawionym na słońcu aucie, temperatura wrosła do poziomu, który może zagrażać naszemu życiu · fot. pixabay.com


Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie meteorologiczne dla mieszkańców województwa śląskiego. Od 18 czerwca od godziny 12:00 do 22 czerwca do godziny 18:00 prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 29°C do 32°C. Temperatura minimalna w nocy wyniesie od 15°C do 18°C.

Wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to m.in:
 • zmęczenie,
 • silne bóle i zawroty głowy,
 • nudności,
 • gorączka,
 • szum w uszach,
 • drgawki,
 • wzrost temperatury ciała zagrażający życiu,
 • większa częstotliwość bicia serca i oddechu.


Uważajmy szczególnie na dzieci, seniorów i zwierzęta!Pamiętajmy! Wystarczy kilkanaście minut, aby w szczelnie zamkniętym, pozostawionym na słońcu pojeździe, temperatura wrosła do poziomu, który może zagrażać naszemu życiu. Szczególnie małe dzieci, seniorzy i zwierzęta pozostawione w samochodzie mogą być narażone na przegrzanie organizmu, które może zakończyć się śmiercią.

Do upałów koniecznie trzeba się przygotować. Zadbajmy zwłaszcza o dzieci, seniorów i osoby chore. Warto zainteresować się losem osób samotnych. Nie zapominajmy o zwierzętach domowych i zapewnieniu im dostępu do wody. Nigdy w samochodach nie pozostawiajmy samych dzieci, czy zwierząt!

Podczas najbliższych dni warto zatroszczyć się o seniorów mieszkających w sąsiedztwie. Wysokie temperatury bowiem, są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych. Ci podczas upałów powinni ograniczyć wychodzenie z domu i dźwiganie ciężkich zakupów. Nie pozostawiajmy dzieci czy zwierząt w zamkniętym samochodzie.

Apelujemy szczególnie do osób dorosłych. Nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie jakiejś sprawy zajmie niewiele czasu, podczas upałów nawet na chwilę nie pozostawiajmy dzieci, czy zwierząt w zamkniętym samochodzie. Nawet jeśli wydaje się nam, że pojazd nie jest nagrzany, to już w kilka minut temperatura wewnątrz może wzrosnąć nawet do 70 stopni. Nie doprowadzajmy do takich niebezpiecznych sytuacji. Mandat karny w wysokości 500 złotych to najmniejsza konsekwencja. Przez brak rozwagi może dojść do narażenia ludzkiego życia.

Sami nie pozostawajmy obojętni, gdy zauważymy, że jakaś osoba czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu, poinformujmy o wszystkim policję, dzwoniąc pod numer 112 i pozostańmy na miejscu do czasu przyjazdu służb. Pamiętajmy też o tym, że jeśli w naszej ocenie dłuższe pozostawanie dziecka, czy zwierzęcia w aucie zagraża jego życiu, mamy prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu.

Prognozy pogodowe na następne dni zapowiadają wysokie temperatury, dlatego warto stosować lekkie nakrycie głowy szczególnie u tych najmłodszych. Nie należy przesadzać z opalaniem i stosować kremy z filtrem, które uchronią naszą skórę przed poparzeniami.

Należy się też odpowiednio nawadniać i pamiętać, że upał i gorąco są czynnikami, które nie sprzyjają kierowcom i wymagają większej koncentracji i uwagi od użytkowników drogi.

upał

ab, ar / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.