Wiadomości

  • 24 czerwca 2021
  • wyświetleń: 2196

Wiosna w Górach - odkryj mniej popularne szlaki!

Materiał partnera:

Lubisz chodzić w góry, ale zniechęcają cię tłumy turystów, wśród których trudniej obcować z naturą? Być może zdarzyło ci się zawrócić lub zupełnie zrezygnować z wyjazdu z tego powodu? Odkryj razem z nami mniej popularne szlaki, które pozwolą ci pobyć sam ze sobą lub pooddychać świeżym, górskim powietrzem z paczką przyjaciół.

Wiosna w Górach - odkryj mniej popularne szlaki!


Jak uniknąć tłumów w górachChcesz zaplanować wyjazd w góry, ale zniechęcają cię wszechobecne tłumy? Możesz wybrać jedną z naszych tras, na których spotkasz jedynie takie osoby jak ty - szukające ciszy i spokoju oraz obcowania z naturą.

Marzysz o zdobyciu Klimczoka, Morskiego Oka i innych znanych szczytów? Po prostu rozpocznij wędrówkę bardzo wcześnie rano! Przyjedź do miejscowości, z której rozpoczynasz wejście na szczyt, jeszcze przed wschodem słońca lub równo z nim - większość turystów jeszcze śpi, dlatego będziesz mieć nad nimi przewagę.

Kolejną opcja jest planowanie tras w ciągu tygodnia, omijając weekend. Weź urlop na 1-2 dni, by przekonać się, że w porównaniu do weekendu turystów jest naprawdę niewielu. Możesz wyjechać także poza szczytem sezonu, który rozpoczyna się już w kwietniu/maju - oczywiście wymaga to większego przygotowania i znajomości terenu, co może okazać się trudne dla osób rozpoczynających swoją przygodę z górami.

Wiosna w Górach - odkryj mniej popularne szlaki!


Szybki poradnik - co założyć i zabrać w góry wiosnąNie wiesz, jak ubrać się wiosną w górę? Załóż koszulkę termoaktywną, na którą narzucisz polar i softshell. Gdy zrobi się cieplej, zdejmiesz jedną warstwę, kontynuując wędrówkę. Na dół załóż spodnie softshellowe lub modele z odpinanymi nogawkami, abyś mógł je założyć także latem. Jeśli nie chcesz wyposażać się w specjalistyczne spodnie, załóż modele treningowe, które będą odpowiednie na krótką wędrówkę w ciepłe dni. Nie zapominaj o obuwiu - wysokie buty trekkingowe chronią kostkę, poprawiają przyczepność do podłożą i stanowią barierę przed wilgocią.

W górach panuje zmienna pogoda, dlatego zapakuj do plecaka dodatkową odzież, wodę, zdrowe przekąski, mapę, GPS i powerbank, szczególnie jeśli planujesz dłuższą trasę. Jeśli wiesz, że możesz wrócić po zmroku, nie zapomnij o latarce czołowej. Na każdy szlak warto zabrać apteczkę lub opatrunek i leki przeciwbólowe - nie raz pomogą ci w trudnej sytuacji.

Wiosna w Górach - odkryj mniej popularne szlaki!


3 mniej popularne szlaki BeskidzkieBeskidy są bardzo popularne szczególnie w okresie wiosennym i letnim - wiele szlaków jest mało wymagająca, dlatego chętnie wybierają się tutaj rodziny z dziećmi, by pospacerować przez jedną czy dwie godziny i wrócić na domowy obiad. Beskidy mogą wciąż zdumiewać dziewiczą naturą, szczególnie jeśli spróbujesz zdobyć mniej znany szczyt lub odbyć długą trasę, która dla większości turystów jest ponad siły.

Z Brennej na Stary Groń

Niedługa trasa trwająca ok. 5-6 godzin. Po dłuższej wędrówce asfaltem za zielonym oznakowaniem wejdziesz na kamienistą ścieżkę prowadzącą w górę lasem. Nie spotkasz tutaj zbyt wielu turystów, mogąc spokojnie odpocząć na łonie natury. Po jednej, dwóch godzinach dotrzesz na rozległą polanę, z której kierujesz się w stronę niskich szczytów. Możesz podziwiać widoki na Klimczok czy Szyndzielnię. Po kilku godzinach dotrzesz na Stary Groń i klimatyczną wieżę widokową, z której rozciąga się piękna panorama na Beskidy. Zejście stromym szlakiem blisko stoku narciarskiego z pewnością poprawi twoją kondycję.

Szlak na Czupel

Czupel jest często pomijanym szczytem, a mało kto wie, że to najwyższe wzniesienie w paśmie Beskidu Małego. Można na niego wyjść szlakiem czerwonym z Łodygowic - całość trasy nie zajmie dłużej niż 3-4 godziny. Zmierzając w jego stronę, miniesz rozległe łąki i trafisz na rozległą polanę z pięknym widokiem na okolicę, z której można zobaczyć Skrzyczne. Sam szczyt nie jest zbyt malowniczy, ale to świetny pomysł na niedługi spacer w lesie w towarzystwie znajomych. Wiele osób wraca do Łodygowic nieco na przełaj, spoglądając na rozległe Jezioro Żywieckie.

Z Glinki na Krawców Wierch

Rozpoczniesz trasę szlakiem żółtym pomiędzy domami, aż dotrzesz do lasu, by trawersować zbocza Kubiesówki. Po drodze będziesz mógł odpocząć wśród beskidzkiej przyrody, od czasu do czasu wychodząc na otwarty teren. Zobaczysz w oddali Halę Rysiankę, Halę Lipową i Wielką Rycerzową. Gdy miniesz Glinkę, dzieli cię już niewielki odcinek od Hali Krawculi. Warto wstąpić na chwilę do schroniska na Krawcowym Wierchu, zebrać pieczątki górskie i powrócić żółtym szlakiem do Glinki lub przejść niebieskim do Złatniej lub na Przełęcz Ujsolską.

3 mniej popularne szlaki w TatrachPrzeszedłeś już wszystkie znane szlaki w Tatrach, a może nie chcesz porywać się na Rysy ani obejść Morskiego Oka, które jest zawsze zatłoczone i pełne turystów w każdym wieku? Czas poznać Polskie Tatry z niego innej perspektywy.

Wrota Chałubińskiego

Jest to trasa dedykowana dla osób, które przeszły już trochę szlaków i cieszą się dobrą kondycją. Wrota Chałubińskiego znajdują się między obleganą Doliną Pięciu Stawów i Morskim Okiem. Najszybciej można do niej dotrzeć przez Dolinę za Mnichem lub przez Szpiglasową Przełęcz, podziwiając niesamowite tatrzańskie widoki. Cała trasa zajmie ci z pewnością kilka godzin. Jedynym minusem jest konieczność dotarcia na Morskie Oko, jednak pięknie widoki z pewnością to wynagrodzą.

Przysłop Miętusi

Krótka trasa rozpoczynająca się z Doliny Kościeliskiej, przez Cudakową Polanę i Ścieżkę nad Reglami. Po 1-2 godziny marszu dotrzesz na Miętusią Polanę, z której można podziwiać piękny widok na Czerwone Wierchy. Możesz zejść lub wybrać się na Małołączniak.

Dolina Olczyska

Na polanę dotrzesz z Jaszczurówki leżącej na wschód od popularnego Nosala. Krótka, godzinna trasa jest doskonała dla osób chcących wybrać się na spacer obok przyjemnie szumiącego potoku i tatrzańskiej przyrody. Chcesz iść dalej? Po dotarciu na Dolinę Olczyską skieruj się na Kopieniec, by zobaczyć piękny widok na Świnicę.

3 mniej popularne szlaki w BieszczadachPlanujesz wybrać się w Bieszczady? Nic dziwnego - urzekają swoją niedostępnością, olbrzymimi przestrzeniami i dziką przyrodą. Oto kilka tras, które przejdziesz z paczką znajomych omijając pochody turystów.

Szlak na Bukowe Berdo

Krótka malownicza trasa, którą rozpoczynasz w Mucznej - zajmie ci w sumie ok. 2 godzin wraz z czasem zejścia. Bukowe Berdo to jedna z najdzikszych bieszczadzkich połonin, które tworzą dywan soczystej zieleni wczesny latem. Jeśli szukasz dłuższej trasy, wyrusz szlakiem z Widełek.

Smerek z Zatwarnicy

Smerek jest jednym z najpopularniejszych szczytów, ale warto wybrać się na niego mniej znanym szlakiem żółtym na Przełęcz Orłowicza. Trasa zaczyna się w Zatwarnicy i prowadzi w większości przez piękny las. Ze szczytu można podziwiać widoki na Wielką Rawkę, Jasło, Jawornik i wiele innych szczytów.

Otryt z Dwernika

Jeśli chcesz pobyć w ciszy i nacieszyć się bieszczadzką przyrodą, wybierz się do Chaty Socjologa znajdującej się na szczycie Otrytu. Dotrzesz do niej w ciągu godziny niebieskim szlakiem, rozpoczynając swoją wędrówkę w Dwerniku. Z Chatki Socjologa można wyruszyć w kierunku Schroniska Koliba, znanej Chatki Puchatka lub Bacówki pod Małą Rawką.

Wiosna w Górach - odkryj mniej popularne szlaki!


3 mniej popularne szlaki w SudetachSudety są jednymi z najstarszych gór w Polsce. Miłośnicy turystyki doceniają je za zróżnicowaną rzeźbę terenu oraz rzadkie okazy zwierząt. Są mało znane w porównaniu do innych pasm, ale warto je odwiedzić w wolny weekend.

Kowadło i Rudawiec

Oba szczyty leżą blisko siebie i nie są zbyt często odwiedzane przez turystów. Można zdobyć je jednocześnie w ciągu ok. 5 godzin wędrówki, rozpoczynając trasę w Bielicach lub z Przełęczy Gierałtowskiej. Jej długość sięga ok. 13 kilometrów.

Trasa na Waligórę

Trasa rozpoczyna się z Unisławia Śląskiego - jej przejście zajmie ok. 7 godzin. Jest dosyć wymagająca, jednak po drodze zobaczysz piękne widoki i ruiny dawnego sanatorium.

Skalny Stół

To najwyższa góra Kowarskiego Grzbietu, na której zamiast turystów, zobaczysz rozległą panoramę Kotliny Jeleniogórskiej. Podejście nie jest zbyt wymagające - wybierz szlak przez Sowią Przełęcz, by bliżej poznać sudecką przyrodę.

3 mniej popularne szlaki w PieninachPomimo tego, że Pieniny są jednymi z najmniejszych pasm górskich w Polsce, są bardzo chętnie odwiedzane przez wielu turystów. Ich główną atrakcją są spływy drewnianymi tratwami oraz niesamowite rezerwaty krajobrazowe i przyrodnicze.

Żar

Najwyższy szczyt Pienin Spiskich Żar zdobędziesz wyruszając z Falsztyna szlakiem żółtym (powrót tym samym szlakiem). Cała trasa zajmie ci 3-4 godziny, a podczas niej zobaczysz spektakularne widoki na Jezioro Czorsztyńskie i pobliskie góry. Po kilku kilometrach dojdziesz do rozległej polany, z której można podziwiać Tatry. Stąd w krótkim czasie dotrzesz na szczyt, na którym warto wejść na wieżę widokową i podziwiać okoliczne widoki.

Przełęcz pod Szafranówką

Niebieski szlak ze Szczawnicy doprowadzi cię do Szafranówki, która nie jest widokowa ani wysoka, ale za to gwarantuje spokojny spacer pośród lasów. Przełęcz można zdobyć także od strony słowackiej, z której rozciągają się widoki na Trzy Korony i Sokolicę.

Pawlikowski Wierch i Sarnowska Grapa w Rzepiskach

Bardzo widokowa wyprawa, którą rozpoczniesz w Łapszach Wyżnych, podążając za znakami czerwonego szlaku w stronę Pawlikowskiego Wierchu, dalej na Sarnowską Grapę, wracając czerwonym na Kuśnierzów Wierch, skąd można wybrać drogę zejścia. Trasa trwa ok. 6 godzin, podczas niej będziesz podziwiać Babią Górę i piękne widoki na Tatry.

Wiosna w Górach - odkryj mniej popularne szlaki!


Spakuj plecak i ruszaj w trasęChwile spędzone w górach są niezapomniane - niezależnie od tego, czy wolisz wypoczywać sam, kontemplując naturę, czy spędzać czas ze znajomymi, mniej znane szlaki już na ciebie czekają! Jeśli chcesz pomimo wszystko zobaczyć popularne szczyty, zaplanuj wyprawę w tygodniu lub o bardzo wczesnej porze. Pamiętaj o odzieży i spakowaniu plecaka - nawet na których przejściach mogą na ciebie czekać nieplanowane atrakcje.