Wiadomości

  • 28 czerwca 2021
  • wyświetleń: 6701

[FOTO] Uczcili pamięć poległych przy gaszeniu pożaru rafinerii

Z udziałem władz państwowych, samorządowych oraz prezes grupy Lotos, odbyły się w niedzielę, 27 czerwca oficjalne uroczystości, podczas których upamiętniono 37 poległych podczas gaszenia pożaru czechowickiej rafinerii, który wybuchł 26 czerwca 1971 roku. W sobotę, 26 czerwca punktualnie o 19.50 strażaków, którzy zginęli przed 50 laty, uczcili druhowie z OSP Czechowice.

Uczcili pamięć poległych przy gaszeniu pożaru rafinerii - 27.06.2021 · fot. Grupa Lotos


50 lat po tragedii odbyły się oficjalne uroczystości rocznicowe, w których udział wzięli m.in. Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic, Damian Żelazny, przewodniczący czechowickiej Rady Miejskiej, Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Wojciech Leśny, członek RM z ramienia PiS oraz Barbara Adamska, członek zarządu powiatu bielskiego. Władze grupy kapitałowej LOTOS reprezentowali m.in. Zofia Paryła, prezes zarządu oraz Tadeusz Szkudlarski, prezes zarządu LOTOS Terminale.Głównym punktem uroczystości była msza świętej w intencji ofiar, którą odprawiono w kościele pw. NMP Królowej Polski. Następnie, uczestnicy uroczystości przeszli ulicą ks. J. N. Barabasza pod pomnik ofiar pożaru, gdzie odczytano okolicznościową informację, złożono kwiaty i uczczono pamięć ofiar minutą ciszy.
- Choć minęło już pół wieku, to nadal pamiętamy o wszystkich tych, którzy zginęli wtedy walcząc z żywiołem ognia. Jesteśmy tu dziś z ich rodzinami i bliskimi, by oddać hołd ofiarom tamtych wydarzeń. Ta był wstrząs dla całej społeczności, ale też impuls do wielu zmian w ochronie przeciwpożarowej. Miejmy nadzieję, że dzięki temu nigdy więcej nie będziemy świadkami takiej tragedii - mówi Zofia Paryła, prezes Zarządu Grupy LOTOS.W sobotę, 26 czerwca punktualnie o godzinie 19.50 czyli równo 50 lat od momentu wybuchu pożaru w czechowickiej rafinerii, hołd strażakom poległym przy gaszeniu pożaru oddali druhowie z OSP Czechowice.

mp / czecho.pl

źródło: materiały prasowe

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.