Wiadomości

  • 1 lipca 2021
  • wyświetleń: 4138

Na ulicach Czechowic-Dziedzic oznaczono 19. południk

W czerwcu na ulicach Czechowic-Dziedzic pojawiło się graficzne oznaczenie 19. południka szerokości geograficznej wschodniej. W wielu miastach Polski miejsca wskazujące na jego przebieg są turystyczną ciekawostką. Atrakcją jest odnalezienie takiego miejsca i symboliczne jego przekroczenie.

Na ulicach Czechowic-Dziedzic oznaczono 19. południk
Na ulicach Czechowic-Dziedzic oznaczono 19. południk · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Południki geograficzne to umowne linie na powierzchni Ziemi o kształcie zbliżonym do półokręgu. Łączą oba bieguny, przecinają prostopadle równik, wyznaczając kierunek północ - południe. W Polsce południk 19E spełnia ważną rolę - dzieli ją dokładnie na dwie równe część, wschodnią i zachodnią, co ma bardzo istotnie znaczenie w kartografii.

Na ulicach Czechowic-Dziedzic oznaczono 19. południk
Na ulicach Czechowic-Dziedzic oznaczono 19. południk · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Z inicjatywy Urszuli Szostak, przewodniczącej Zarządu Osiedla "Północ", w ramach zadania realizowanego przez Wydział Promocji Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach, 19. południk szerokości geograficznej wschodniej, został namierzony przez Przedsiębiorstwo Usług Geodezyjno-Kartograficznych "Kaczmarczyk" i namalowany, farbą w kolorze pomarańczowym. Wzór igły kompasu z informacją o południku, wykonany według szablonu przygotowanego przez firmę "Media Target", znajduje się na chodnikach, przy ulicach: Szkolnej, Makuszyńskiego, Kasprowicza, Narutowicza i Hutniczej. Prace te zostały wykonane na rzecz Gminy Czechowice-Dziedzice społecznie.

W Czechowicach-Dziedzicach na 19. południku położony jest m.in. Pałac Kotulińskich. A dzielący Polskę na dwie równe części 19. południk długości geograficznej wschodniej, został kilka lat temu zaznaczony różą wiatrów na chodniku przy ulicy Paderewskiego. Miejsce to łatwo odnaleźć bo znajduje się w sąsiedztwie nowego gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej.

mp / czecho.pl

źródło: www.czechowice-dziedzice.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.