Wiadomości

  • 4 lipca 2021
  • wyświetleń: 8424

Czechowiczanin odznaczony Medalem Stulecia Niepodległości

W czwartek, 1 lipca w Westybulu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyła się uroczystość, w której uczestniczyli przedstawiciele służby zdrowia, a także działacze i honorowi krwiodawcy śląskiego okręgu PCK. Podczas uroczystości "Medal Stulecia Niepodległości" otrzymał mieszkaniec Czechowic-Dziedzic, Bogdan Ogrocki.

Czechowiczanin odznaczony Medalem Stulecia Niepodległości
Czechowiczanin odznaczony Medalem Stulecia Niepodległości · fot. Śląski Oddział Okręgowy PCK


Na wstępie odegrano hymn państwowy, a następnie Roman Magdziarz - Wicewojewoda Śląski serdecznie przywitał wszystkich uczestników uroczystości. Na wniosek Wojewody Śląskiego - "Za zasługi w działalności na rzecz honorowego krwiodawstwa, a także za krzewienie idei czerwonokrzyskiej", Prezydent RP odznaczył 4 zasłużonych działaczy Śląskiego Oddziału Okręgowego PCK - Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości". Wśród odznaczonych znalazł się mieszkaniec Czechowic-Dziedzic, Bogdan Ogrocki - dyrektor Śląskiego Oddziału Okręgowego PCK.

W uroczystości uczestniczył Andrzej Kinasiewicz - prezes Śląskiego Oddziału Okręgowego PCK, a ceremonię wręczenia odznaczeń uświetnił występ wojskowej orkiestry z Jednostki Wojskowej z Bytomia.

- To dla mnie wielki zaszczyt i wyróżnienie znaleźć się w gronie tak wybitnych osobowości naszego województwa i zostać wspólnie z nimi odznaczony medalem, który jest wyjątkowy, gdyż został ustanowiony w rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i ma charakter pamiątkowy. Warto było poświęcić 40 lat życia na działalność na rzecz PCK, aby dożyć tak wspaniałej chwili - podkreśla Bogdan Ogrocki.

Czechowiczanin odznaczony Medalem Stulecia Niepodległości
Czechowiczanin odznaczony Medalem Stulecia Niepodległości · fot. Śląski Oddział Okręgowy PCK


Warto nadmienić, iż odznaczenie zostały nadane w 2020 roku, jednakże z uwagi na panującą pandemię koronawirusa nie było możliwości wręczenia ich wcześniej. Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości to polskie pamiątkowe państwowe odznaczenie cywilne ustanowione 15 czerwca 2018 roku, jako dowód wdzięczności oraz wyraz szacunku dla osób, które położyły szczególne zasługi w służbie Państwu i społeczeństwu.

Odznaczenie nadawane jest osobom żyjącym, które poprzez pełnienie nienagannej służby publicznej - cywilnej lub wojskowej, walkę o niepodległość oraz działalność na rzecz przemian demokratycznych, aktywną działalność zawodową i społeczną, twórczość naukową czy też literacką i artystyczną przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności RP, w tym w szczególności budowania wspólnoty obywatelskiej Polaków i poczucia tożsamości narodowej, rozwoju nauki, rozsławiania dobrego imienia RP poprzez kulturę i sztukę, rozwoju społecznego i umacniania więzi z Polakami za granicą oraz budowania dobrobytu gospodarczego RP.

mp / czecho.pl

źródło: Śląski Oddział PCK

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.