czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 3 lipca 2021
  • 4 lipca 2021
  • wyświetleń: 11209

Burmistrz o zamknięciu PG Silesia oraz transformacji energetycznej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj

Tematyka związana z planowanym przez rząd wygaszaniem polskich kopalń, w tym PG Silesia, oraz transformacja energetyczna regionu były jednymi z tematów rozmowy Mariana Błachuta, burmistrza Czechowic-Dziedzic, z portalem Trybuny Górniczej.

Reklama

Pg silesia, kopalnia, brama, wjazd, logo
Burmistrz o zamknięciu PG Silesia oraz transformacji energetycznej · fot. mp / czecho.pl


- Zdaję sobie sprawę z faktu, że będąca częścią całego polskiego przemysłu wydobywczego PG Silesia nie będzie istniała wiecznie, a przyjęty przez rząd program odchodzenia od węgla ostatecznie doprowadzi do zakończenia wydobycia również w Czechowicach-Dziedzicach. To musi być jednak długofalowy, zaplanowany i dobrze przygotowany proces, który pozwoli zminimalizować koszty społeczne i gospodarcze całego przedsięwzięcia, a jednocześnie umożliwi zastąpienie tej gałęzi przemysłu rozwiązaniami innowacyjnymi, proekologicznymi, których wsparcie zaplanowano w nowej, "zielonej" strategii, dla całego regionu - powiedział w rozmowie z portalem nettg.pl Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic.

- Co do tego, że Czechowice-Dziedzice są gminą górniczą, nie można mieć żadnych wątpliwości. A kopalnia Silesia, której historia sięga początków minionego stulecia, na stałe wpisała się w krajobraz naszego miasta. W Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego "Zielone Śląskie 2030" jesteśmy wymienieni w gronie 64 gmin górniczych. Dzisiejsze Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia to drugi, obok Valeo, największy zakład w Czechowicach-Dziedzicach i jeden z większych na Podbeskidziu. Zatrudnia około 1700 pracowników i daje dodatkowo setki miejsc pracy w firmach wykonujących roboty na terenie PG Silesia - dodał samorządowiec w rozmowie z portalem Trybuny Górniczej.

Jak podkreślił burmistrz Czechowic-Dziedzic w rozmowie z nettg.pl, kolejne miejsca pracy są w firmach kooperujących oraz w otoczeniu kopalni. Są one źródłem utrzymania dla tysięcy pracowników i ich rodzin, i to nie tylko z terenu Czechowic-Dziedzic, ale również z ościennych miejscowości. Można przyjąć, że co najmniej jedna trzecia pracowników kopalni oraz wspomnianych firm zewnętrznych to mieszkańcy Czechowic-Dziedzic.

- Pieniądze, które wpływają do budżetu gminy z tytułu podatku od nieruchomości od przedsiębiorstw, w znacznej części pochodzą właśnie od PG Silesia. Działalność kopalni generuje również wysokie przychody do Skarbu Państwa w postaci podatków, różnych opłat, a także składek ZUS. Dla przykładu podam, że jeszcze przed pandemią, zanim pojawiły się problemy związane ze zmianą właściciela, tylko za 2019 roku z PG Silesia do budżetu państwa wpłynęło ponad 88 mln zł - zwraca uwagę burmistrz.

- Likwidacja kopalni oznaczałaby dramat dla pracowników i ich rodzin oraz poważny problem dla sytuacji społeczno-gospodarczej w Czechowicach-Dziedzicach i powiecie. Dlatego, kiedy po 10 latach działalności czeski właściciel, koncern EPH, poinformował o wycofaniu się z Silesii i oznajmił, iż gwarantuje funkcjonowanie zakładu tylko do 31 grudnia 2021 roku, czechowicki samorząd wsparł działania związków zawodowych oraz załogi zmierzające do znalezienia nowego właściciela. Po raz kolejny udało się uratować zakład przed nagłym zamknięciem i od przełomu stycznia i lutego kopalnia Silesia należy już do polskiej grupy BUMECH SA - stwierdza Błachut.

- Zdaję sobie sprawę z faktu, że będąca częścią całego polskiego przemysłu wydobywczego PG Silesia nie będzie istniała wiecznie, a przyjęty przez rząd program odchodzenia od węgla ostatecznie doprowadzi do zakończenia wydobycia również w Czechowicach-Dziedzicach. To musi być jednak długofalowy, zaplanowany i dobrze przygotowany proces, który pozwoli zminimalizować koszty społeczne i gospodarcze całego przedsięwzięcia, a jednocześnie umożliwi zastąpienie tej gałęzi przemysłu rozwiązaniami innowacyjnymi, proekologicznymi, których wsparcie zaplanowano w nowej, "zielonej" strategii, dla całego regionu - podsumował włodarz naszego miasta.

mp / czecho.pl

źródło: nettg.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

kopalnia Silesia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj