Wiadomości

  • 4 lipca 2021
  • wyświetleń: 593

Współkczesna waluta to czas. Na co go tracimy?

Artykuł sponsorowany:

Osoby, które chcą pracować nad podwyższeniem swojej produktywności powinny dokładnie przyjrzeć się temu, jak wykorzystują swój czas. Idea produktywności sprowadza się do tego, by w jak najkrótszym czasie wykonać swoje zadania zawodowe. Dzięki temu zostaje nam więcej wolnego czasu, który możemy wykorzystać na przyjemności i hobby. Przyjrzyjmy się więc, jakie są główne pożeracze czasu.

Whitpress


Rozmowy przez telefon

W dzisiejszych czasach każdy ma przy sobie telefon. Często mamy dwa. Żyjemy w przekonaniu, że zawsze musimy być dostępni dla wszystkich. Że każdy telefon musi być odebrany. Nawet jak dzwoni nieznany numer, mamy podejrzenie, że jest to telemarketing czy też inna sprzedaż telefoniczna to odbieramy. Jesteśmy niewolnikiem telefonu i nie potrafimy nacisnąć czerwonej słuchawki. I na takie nieznane połączenia czy też połączenia na które nie mamy ochoty tracimy sporo cennego czasu. A wystarczy nauczyć się jak sprawdzić kto dzwoni aby mieć narzędzie do podjęcia decyzji czy chcemy odebrać czy też nie.

Telewizja i Netflix

Oglądanie telewizji to jedno z ulubionych zajęć Polaków. W zasadzie nie ma w tym nic złego pod warunkiem, że zachowujemy w tym umiar i oglądamy telewizję faktycznie wtedy, gdy mamy czas wolny. Jeśli jednak ktoś ogląda ulubiony serial w czasie gdy powinien pracować albo zarywa z tego powodu noce to znak, że czas na zmiany. Warto też przeanalizować, co oglądamy w telewizji. Dobrze jest zadać sobie pytanie, czy są to programy wartościowe, czy coś nam dają, czy po prostu z nudów przerzucamy kanały. Należy zdać sobie sprawę z tego, że telewizja oraz takie rzeczy jak Netflix mogą stać się uzależnieniem. Można wyznaczyć sobie limit czasu przeznaczony na telewizję. Spędzanie zbyt wielu godzin przed ekranem zwyczajnie nam się nie opłaca, bo powoduje to znużenie, odbiera energię i zaburza koncentrację.

Portale społecznościowe

Portale społecznościowe to prawdziwa plaga. Wchodzimy tam na minutkę a później okazuje się, że spędzamy całe godziny. Niby chcemy tylko zobaczyć co u naszych znajomych a później wciągają nas kolejne treści, reklamy. Warto zdawać sobie sprawę, że te portale są tak skonstruowane, żeby uczestnicy spędzali na nich jak najwięcej czasu. Jeśli czujesz, że ty również nad tym nie panujesz, możesz ściągnąć sobie dowolną aplikację do monitorowania czasu spędzanego w sieci. Dowiesz się z niej dokładnie ile czasu i na jakich aktywnościach wykorzystujesz. Dobrym sposobem na ograniczenie czasu spędzanego na portalach społecznościowych jest także wyłączenie powiadomień w telefonie, bo są one bardzo rozpraszające. Z kolei gdy mamy do wykonania pracę przy komputerze i nie chcemy się rozpraszać możemy na określony czas zablokować konkretne strony.


Niepotrzebne zakupyKażdy z nas potrzebuje robić różnego typu zakupy, nie znaczy to jednak, że musimy tracić na nich tak dużo czasu. Tutaj podobnie jak w czasie pracy zawodowej potrzebne jest planowanie. Warto robić listy zakupów gdy wybieramy się do supermarketu. Z kolei gdy potrzebujemy kupić ubrania czy sprzęt do domu również powinniśmy wiedzieć czego szukamy i do którego sklepu się udamy. Największym marnotrawstwem czasu jest chodzenie po sklepach i galeriach, które nie kończy się zakupami. Niestety wiele osób tak robi. Gdy czują, że ich garderoba potrzebuje odświeżenia jadą do galerii. Spędzają godziny na chodzeniu po sklepach, jednak na miejscu okazuje się, że nie bardzo wiedzą co chcą kupić albo wręcz przeciwnie potrzebują zbyt wielu ubrań naraz i nie są w stanie się skupić. Dobrym sposobem na skrócenie czasu przeznaczanego na zakupy jest kupowanie w sieci. Sprawdza się to dobrze w przypadku kosmetyków, książek czy produktów aptecznych.

Rozmowy z innymi


Kontakty społeczne są bardzo ważne, jednak czas na rozmowy warto poświęcać wtedy, gdy główna praca jest już wykonana. Wiele osób niepotrzebnie marnotrawi czas przez plotkowanie zarówno na żywo jak i przez telefon. Należy dwa razy się zastanowić zanim nawiążemy z kimś rozmowę w czasie przeznaczonym na pracę. Zwykle wydaje się, że zamienimy tylko dwa zdania a robi się z tego rozmowa o wszystkim i o niczym, która trwa godzinę. Niepotrzebnie się wtedy rozpraszamy a z pracy wychodzimy jeszcze później. Osoby, które osiągnęły sukces w biznesie bardzo często podkreślają, że redukują do minimum spotkania osobiste wybierając zamiast nich komunikację przez e-mail lub telefon.

Perfekcjonizm

Znane powiedzenie mówi, że "zrobione jest lepsze od doskonałego". Tę myśl powinny sobie wziąć do serca wszystkie osoby, które mają skłonność do perfekcjonizmu. Ludzie, którzy chcą robić wszystko idealnie niestety mają tendencję do okładania zadań, gdyż zwykle odstrasza ich, że coś zajmie bardzo dużo czasu. Jeśli w biznesie ktoś nie będzie podejmował działań, bo ciągle udoskonala swój produkt, może zdarzyć się, że ubiegnie go ktoś inny. Warto zdać sobie sprawę, że perfekcjonizm choć szlachetny to może niekiedy nie podobać się klientom. Osoba, która cierpi na brak czasu prawdopodobnie nie przyjdzie drugi raz do fryzjera, który przez trzy godziny wykonuje uczesanie. Inny usługodawca może w ogóle nie dostawać zleceń, gdy będzie oferował bardzo długi czas realizacji. We wszystkim trzeba więc zachować złoty środek.