Wiadomości

  • 5 lipca 2021
  • wyświetleń: 9994

Miasto zapłaci słoną cenę za wynajem pomieszczeń na dworcu PKP

Podczas majowej sesji czechowickiej Rady Miejskiej burmistrz Czechowic-Dziedzic, Marian Błachut, przedstawił sytuację dotyczącą przygotowań do remontu dworca PKP w Czechowicach-Dziedzicach. Samorządowiec zwrócił uwagę, że koszt wynajmu przez miasto lokali, razem z opłatami za media, może wynieść do 500 000 zł rocznie.

dworzec
Miasto zapłaci słoną cenę za wynajem pomieszczeń na dworcu PKP · fot. czecho.pl


Jak powiedział burmistrz Czechowic-Dziedzic, Marian Błachut, w maju trwał etap oczekiwania na sfinalizowanie dokumentacji projektowej. Samorządowiec stwierdził, że dyrektor Oddziału Nieruchomości w Katowicach zapewniał, że w pierwszym półroczu bieżącego roku powinien być zakończony projekt, natomiast w drugim półroczu planowane są przygotowania do realizacji inwestycji. Burmistrz dodał, że dwa lata temu podpisywał wstępne porozumienie umowy najmu pomieszczeń wynajmowanych przez gminę po zrealizowaniu remontu. W ciągu dwóch lat zwiększył się zakres powierzchni, którą gmina zamierzała wynająć.

- Ze strony PKP były oczekiwania, aby gmina była głównym najemcą wyremontowanych powierzchni, co spowodowało, że konieczne było wprowadzenie pewnych zmian projektowych, umożliwiających dostosowanie pomieszczeń do potrzeb podmiotu publicznego. Początkowo gmina miała wynajmować tylko prawą stronę dworca pod potrzeby muzeum, następnie ze strony PKP pojawiła się potrzeba, aby gmina zagospodarowała również lewą stronę. Z początkowo planowanych 500 m2, powierzchnia, którą gmina będzie wynajmowała zwiększyła się do ponad 2000 m2. Należy mieć świadomość, iż po zrealizowaniu zadania, czyli zgodnie z planem za dwa lata, wynajmowanie tak dużej powierzchni będzie stanowiło niemałe obciążenie dla budżetu gminy - poinformował Marian Błachut.

Dokładna powierzchnia, którą miasto ma wynajmować od PKP, wynosi 2079 m2, a wynegocjowana stawka, która wstępnie została przyjęta przez PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami, wynosi 10 zł netto/m2, czyli miesięczny koszt wyniesie 20 790 zł plus podatek i koszty mediów. - Koszt wynajmu razem z opłatami za media może wynieść do 500 000 zł rocznie. Umowa na 10 lat miała obowiązywać na wcześniej podpisanych warunkach, czyli miesięcznie 10 zł/m2 plus VAT. Centrala PKP zaproponowała wprowadzenie zmian w umowie najmu, polegających na tym, że stawka czynszu będzie podlegać renegocjacji w 61. miesiącu trwania umowy, licząc od dnia wydania przedmiotu najmu - dodał samorządowiec.

- Istnieje również możliwość wypowiedzenia umowy wskutek niezaakceptowania podniesionych stawek czynszów. Uważam iż realizacja zadania nie jest zagrożona, należy jednak mieć świadomość wpływu zaproponowanych zmian na sytuację finansową gminy. Kwota przeznaczona na wynajem powierzchni na terenie dworca PKP będzie obciążała budżet gminy po stronie wydatków bieżących, które mogą pomniejszyć możliwości podejmowania nowych zadań inwestycyjnych - podkreślił burmistrz Czechowic-Dziedzic.

W odpowiedzi na informacje podane przez burmistrza, radny Kazimierz Urbański powiedział, że chciałby aby mieszkańcy byli świadomi kosztów związanych z remontem dworca. Radny powiedział, że 5 lat razy 500 000 zł rocznie, to daje w sumie 2,5 mln zł. Członek RM zwrócił się z prośbą o przypomnienie kosztu remontu dworca, który przed laty gmina miała wykonać samodzielnie.

Burmistrz Marian Błachut powiedział, że nie można wprost porównywać wskazanych kosztów, ponieważ ceny towarów i usług uległy diametralnej zmianie. Burmistrz powiedział, że gmina miała wówczas wynająć dworzec na okres 29 lat, dzięki czemu gmina posiadałaby tytuł prawny do dysponowania nieruchomością i na tej podstawie mogłaby aplikować o środki zewnętrzne na remont dworca. Burmistrz zaznaczył, że można było wówczas wnioskować o 6 mln zł na rewitalizację tego obiektu.

- Koszt remontu dworca na tamte czasy mógł wynieść około 10 - 12 mln zł. Te starania były podejmowane bodajże w 2009 roku, w tym czasie kończył się nabór wniosków na realizację tego zadania. Były to środki przyznawane w trybie bezkonkursowym, tylko gmina musiała dysponować obiektem oraz przedstawić koncepcję remontu, który prowadzony miał być w systemie zaprojektuj i wybuduj. Końcem roku otrzymano wówczas informację z centrali PKP, że umowa wydaje się niekorzystna i zwrócono się o jej renegocjację - mówił Marian Błachut.

- Gmina nie wyraziła wówczas zgody, ponieważ nie było już czasu na renegocjowanie zapisów umowy, a nie dysponując tytułem prawnym do zarzadzania obiektem, gmina nie spełniała wymogów formalnych i nie mogła złożyć wniosku o dofinansowanie. Po jakimś czasie pojawiła się zapowiedź, że dworzec PKP w Czechowicach-Dziedzicach będzie wyremontowany ze środków rządowych w ramach programu modernizacji dworców - zwrócił uwagę Marian Błachut.

Burmistrz dodał, że działo się to przed piłkarskimi Mistrzostwami Europy i niestety ze względu na duże nasilenie prowadzonych modernizacji w innych miastach, Czechowice-Dziedzice nie zakwalifikowały się wtedy do tego programu. Burmistrz powiedział, że ówczesny prezes PKP zapowiedział, że remont miał wtedy kosztować 17 milionów złotych. Burmistrz dodał, że przypuszcza, iż aktualnie koszt modernizacji obiektu wyniósł by prawdopodobnie między 25 a 30 mln złotych.

mp / czecho.pl

źródło: BIP Gminy Czechowice-Dziedzice

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Przebudowa dworca kolejowego" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Przebudowa dworca kolejowego

Od października 2022 roku trwa przebudowa czechowickiego dworca kolejowego. To inwestycja długo oczekiwana przez mieszkańców Czechowic-Dziedzic. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Przebudowa dworca kolejowego" podaj