Wiadomości

  • 22 lipca 2021
  • wyświetleń: 1728

Z takim podaniem o pracę na pewno otrzymasz odmowę

Materiał partnera:

Rekruterzy poświęcają zazwyczaj niewiele czasu na wstępną kwalifikację CV przesłanego z podaniem o pracę. Średnio są to 43 sekundy na podjęcie decyzji, czy CV przejdzie do dalszej etapu rekrutacji, czy zostanie odrzucone na samym początku. Dlatego też ten dokument powinien zostać przygotowany z jak największą starannością, by przez małe niedociągnięcia nie przyczynić się do jego zdyskwalifikowania.

Pisanie podania o pracę wydaje się być prostym zadaniem - list motywacyjny, CV, ewentualne załączniki i komplet gotowy. Niemniej jednak istnieje kilka aspektów, o których należy pamiętać, aby podanie o pracę nie wylądowało w koszu na śmieci. Poniżej przedstawiamy kilka ważnych punktów, które warto wziąć pod uwagę, by uniknąć odrzucenia aplikacji o pracę.

praca cv


Formalności: informacje, które powinny zostać ominięteTwoje kompletne CV jest umieszczone na trzech kartkach A4, a informacje w nim zawarte sięgają czasu przedszkola? Twoje dane kontaktowe są niekompletne? Mieszasz informacje z porządku chronologicznego na antychronologiczny, a Twoje zdjęcie to ujęcie z ostatnich wakacji? Do tego, jeśli Twoje CV, czy list motywacyjny posiadają błędy ortograficzne, a standardowe sformułowania zostały przejęte z internetu, możesz być pewien, że Twoje podanie o pracę z pewnością wyląduje na stosie "CV do odrzucenia".

Jakie informacje należy umieścić w CV?CV jest najważniejszym dokumentem w podaniu o pracę. Dlatego też warto wiedzieć, jakich informacji NIE należy umieszczać w CV.

Informacje, które są zbyt osobiste, nie powinny zostać umieszczane w CV. Dotyczy to takich danych osobowych jak: przynależność religijna lub polityczna, imiona rodziców czy rodzeństwa oraz informacje na temat orientacji seksualnej. Lubisz czytać lub gotować? Świetnie! Twoje hobby również nie ma miejsca w Twoim CV, chyba że jest one powiązane z pracą.

Przechwalanie się swoimi umiejętnościami oraz upiększanie kwalifikacji może okazać się zgubne, a w najgorszym przypadku może wyrobić wizerunek kandydata jako aroganta i zarozumialca. Fakt, że nie posługujesz się płynnie językiem obcym, zostanie zauważony najpóźniej wtedy, gdy rekruter postanowi zmienić język komunikowania się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Ty zaczniesz się jąkać i w rezultacie otrzymasz odmowę. Pamiętaj, że kłamstwo ma krótkie nogi. Postaw lepiej na szczerość.

Luki w życiorysie wywołują u niejednego bóle brzucha. Wielu zadaje sobie pytanie, czy je umieścić, czy je ominąć nie wspominając o nich w ogóle. Owszem, luki w CV (powyżej 6 miesięcy) może nie są najkorzystniejszym punktem CV, jednak w większości przypadków nie stanowią one podstaw do odrzucenia danego podania o pracę, stad lepiej opłaca się szczerość wobec rekrutera. Ważne jest jednak racjonalne wyjaśnienie przerw w karierze zawodowej, jeśli takie pytanie padnie najpóźniej podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Bardzo ważne jest posiadanie aktualnych dokumentów aplikacyjnych przez cały czas poszukiwania pracy. Stara wersja CV, w którym brakuje np. ostatniego stanowiska pracy czy stopnia naukowego, pozostawia złe wrażenie. Rezultatem tego może być odmowa. Dlatego sprawdzaj zawsze aktualność swojego CV.

Jak należy postąpić prawidłowo?Bądź sumienny, zdyscyplinowany i zarezerwuj sobie czas na napisanie indywidualnego podania o pracę do każdej oferty pracy z osobna. Identyczny list motywacyjny oraz CV wysłany do dwudziestu innych firm, bez jakiegokolwiek dopasowania do oferty pracy, są zazwyczaj odrzucane. Dlatego warto wziąć sobie czas i opracować CV oraz list motywacyjny do każdego ogłoszenia, na które się aplikujesz.

Teraz już wiesz, jakich formalności należy unikać podczas pisania podania o pracę. Pamiętej jeszcze o dobraniu odpowiedniego designu do CV oraz listu motywacyjnego, aby Twoja aplikacja wyglądała profesjonalnie i przejrzyście. Portal cvhero.com pomoże Ci w kwestii dobrania odpowiedniego wyglądu Twojej aplikacji o pracę. Dzięki gotowym szablonom CV stworzysz swój życiorys w zaledwie kilka minut. Dużym plusem jest jednorazowa opłata na 30 dni bez automatycznego przedłużenia.

Na koniec życzymy Ci powodzenia w zdobyciu wymarzonej pracy.