Wiadomości

  • 12 lipca 2021
  • wyświetleń: 5251

Związkowcy i władze Lotosu spotkali się w czechowickich zakładach spółki

Przedstawiciele władz Grupy Lotos po raz kolejny spotkali się ze związkowcami gdańskiego koncernu, tym razem w czechowickich zakładach Lotosu - poinformował portal Wirtualny Nowy Przemysł. Spotkanie odbyło się w piątek, 2 lipca.

Lotos terminale, siedziba, rafineria, łukasiewicza
Związkowcy i władze Lotosu spotkali się w czechowickich zakładach spółki · fot. mp / czecho.pl


Jak informuje portal Wirtualny Nowy Przemysł, na spotkaniu uzgodniono, że dalsze prace nad propozycjami gwarancji dla pracowników objętych przekształceniami w toku fuzji Lotosu z Orlenem będą toczyły się w trzech odrębnych zespołach negocjacyjnych. Pierwsza podgrupa zajmie się gwarancjami dla pracowników Grupy Lotos przechodzących do Lotos Asfalt, druga - dla pracowników wychodzących poza koncern, a trzecia - dla pracowników, którzy przejdą do PKN Orlen.

Portal wnp.pl zaznacza, że było to kolejne spotkanie związków zawodowych działających w grupie Lotos z przedstawicielami władz firmy, z prezes Zofią Paryłą i wiceprezesem ds. fuzji i przejęć Krzysztofem Nowickim na czele. Zebranie negocjacyjne poświęcone było gwarancjom dla pracowników w toku przekształceń wynikających z fuzji z PKN Orlen.

Na poprzednim spotkaniu, które odbyło się 11 czerwca w Gdańsku, pracodawca przedstawił zarys porozumienia na okoliczność przejścia części pracowników Grupy LOTOS do LOTOS Asfalt. Treść dokumentu została przeanalizowana przez związki zawodowe i uzupełniona o propozycje swoich zapisów. Mecenas Dariusz Mądry zwrócił uwagę, że uzupełnienia wprowadzone przez związki zawodowe odnoszą się do całej Grupy Kapitałowej LOTOS, a projekt porozumienia transferowego dotyczy tylko pracowników Grupy LOTOS, którzy w październiku 2021 roku mają przejść do spółki LOTOS Asfalt.

Jak czytamy na stronie internetowej Związku Zawodowego Inżynierów i Techników grupy Lotos, obie strony podkreślały, że zależy im na otwartym dialogu. Przedstawiciele związków wyjaśnili, że nadrzędnym celem jest dla nich bezpieczeństwo pracowników. - Nasze intencje są jasne. Najważniejsi są dla nas ludzie. Liczymy na wspólne wypracowanie porozumienia i wsparcie ze strony pracodawcy - przekazali.

Zaznaczono, że skupienie się na zabezpieczeniu pracowników wychodzących poza nowy koncern jest wyrazem troski zarówno LOTOSU, jak i państwa polskiego. - Składamy deklarację o dostępności dla strony społecznej. Jesteśmy do dyspozycji pracowników - przekazali na koniec przedstawiciele pracodawcy.

Na koniec podkreślono, że o konkretnych krokach, dotyczących zmian kadrowych będzie można mówić dopiero, gdy zrealizowane zostaną środki zaradcze, wyznaczone przez Komisję Europejską. W przypadku braku ich realizacji, przejęcie kapitałowe Grupy LOTOS nie dojdzie do skutku. Kolejne spotkanie negocjacyjne będzie dotyczyło pracowników Grupy LOTOS, przechodzących do LOTOS Asfalt.

mp / czecho.pl

źródło: wnp.pl, materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.