Wiadomości

  • 13 lipca 2021
  • wyświetleń: 6189

Czechowicka elektrociepłownia będzie miała nowe kotły za 52 mln zł

Najważniejszą inwestycją Tauron Ciepło w najbliższych latach będzie nowoczesna kotłownia szczytowo-rezerwowa wyposażona w wysokosprawne kotły wodne gazowo-olejowe, która zastąpi dotychczasową kotłownię szczytowo-rezerwową w czechowickiej elektrociepłowni.

Elektrociepłownia Czechowice, komin
Czechowicka elektrociepłownia będzie miała nowe kotły za 52 mln zł · fot. www.naddachami.pl


Umowa z wykonawcą została zawarta 8 lipca. Wartość inwestycji, zgodnie z kontraktem, wynosi około 51,8 milionów złotych. Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano w lutym 2022 roku, uruchomienie dostaw ciepła do mieszkańców Czechowic-Dziedzic i Bielska-Białej z nowej kotłowni przewidziano w 2023 roku.

- Budowa kotłowni gazowo-olejowej w elektrociepłowni w Czechowicach-Dziedzicach jest związana z procesem dostosowania miksu energetycznego Polski do wymogów Unii Europejskiej do 2040 roku i wpisuje w założenia Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku - mówi Małgorzata Kuś, rzecznik prasowy Tauron Ciepło.

Uruchomienie nowej kotłowni znacząco wpłynie na redukcję zanieczyszczeń do atmosfery. Przy wykorzystaniu paliwa gazowego do pracy kotłowni, zredukowane zostaną zanieczyszczenia: dwutlenków siarki SO2 do 91%, tlenków azotu NOX do 78% oraz dwutlenku węgla CO2 do 28%. Nowoczesna kotłownia składająca się z dwóch kotłów wodnych o łącznej mocy 76 MW dostarczy ciepło do mieszkańców Czechowic-Dziedzic i Bielska-Białej.

Ciepło sieciowe jest istotnym narzędziem w walce ze smogiem w polskich miastach. Spaliny pochodzące z elektrociepłowni poddawane są oczyszczaniu w zaawansowanych technologicznie elektrofiltrach, których sprawność w Tauron Ciepło wynosi 99,9 proc.

Łącznie do 2026 roku sieć ciepłownicza Tauron Ciepło zostanie rozbudowana o blisko 122 MWt. Liczba ta ma związek ze znacznym ożywieniem na rynku budowlanym oraz rosnącą świadomością ekologiczną inwestorów. Ciepło sieciowe jest nie tylko najwygodniejszym sposobem ogrzewania nieruchomości, charakteryzuje się także wysoką efektywnością.

Ciepło sieciowe spełnia wymogi formalne dofinansowania w przypadku budynków wielorodzinnych i likwidacji pieców węglowych, zatem mieszkańcy mogą starać się o dotacje do instalacji wewnętrznych.

mp / czecho.pl

źródło: Tauron

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.