Wiadomości

  • 14 lipca 2021
  • wyświetleń: 2234

Nie będzie większej liczby połączeń PKP Intercity z regionem

Mieszkańcy rejony Beskidów liczą na więcej połączeń kolejowych z głównymi miastami kraju. Nie tylko, by tam jeździć, ale przede wszystkim, by gościć większą liczbę turystów. Niestety, więcej wagonów na Podbeskidzie nie przyjedzie co najmniej przez najbliższe 3 lata.

pendolino
Nie będzie większej liczby połączeń PKP Intercity z regionem · fot. PKP PLK


Do posła Mirosława Suchonia zwrócili się mieszkańcy z wielu miejscowości leżących w Beskidach oraz na Śląsku Cieszyńskim, Żywiecczyźnie i Podbeskidziu z propozycją poszerzenia oferty przewozowej i siatki połączeń spółki PKP Intercity dla południowej części województwa śląskiego.

- Modernizowana linia kolejowa do Ustronia i Wisły sprzyja uruchomieniu połączeń dalekobieżnych. Duży potencjał bazy noclegowej i ogromne walory turystyczne tego regionu, zachęcają do odwiedzania tych niezwykle urokliwych miejsc, a to wymaga polepszenia komunikacji publicznej, kładąc nacisk właśnie na połączenia kolejowe - argumentuje parlamentarzysta.

Jak dodał, niezwykle interesująca jest propozycja połączenia dwóch partnerskich miast: Ustronia i Ustronia Morskiego. Poseł zaproponował, że pociąg TLK linii Ustronie z Kołobrzegu-Kraków mógłby po oddzieleniu grupy wagonów pojechać do Wisły.

Kolejna propozycja dotyczy pociągu IC linii Warszawa-Wisła, który kursuje tylko w weekendy, a mógłby jeździć codziennie. - Zapewnienie połączeń do Warszawy z każdego regionu kraju wydaje się słusznym rozwiązaniem. Również pociąg linii Szczecin-Kraków, który przejeżdża przez Katowice, mógłby poprzez włączenie i wyłączenie kilku wagonów pomóc w podróżowaniu w Beskidy mieszkańcom Poznania czy Wrocławia - proponuje Suchoń.

W odpowiedzi Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że "kładzie duży nacisk na zapewnienie możliwie dużej liczby bezpośrednich połączeń we wszystkich regionach kraju, uwzględniając preferencje podróżnych oraz konieczność racjonalnego gospodarowania środkami publicznymi".

- Wyjaśniam, że z uwagi na zamrożenie przyjętego limitu rekompensaty wypłacanej PKP Intercity z budżetu państwa do 2024 roku wprowadzanie zmian mających wpływ na wzrost pracy eksploatacyjnej, np. poprzez uruchomienie dodatkowych grup wagonów, będzie możliwe po 2024 roku - poinformował Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

raz / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.