Wiadomości

  • 14 lipca 2021
  • wyświetleń: 1315

Samochód z Wielkiej Brytanii - jak ubezpieczyć "anglika"?

Materiał partnera:

Anglia to bardzo popularny wśród Polaków kierunek emigracji. Według niektórych szacunków, jeśli chodzi o narodowość stanowimy "trzecią siłę" na Wyspach Brytyjskich. Większość naszych rodaków państwa brytyjskie traktuje jedynie jako miejsce na zarobienie pieniędzy, utrzymując jednocześnie rodzinę w Polsce. Sprowadzenie samochodu z Anglii nie jest przesadnie problematyczne, trudniej jest odzwyczaić się jazdy samochodem w ruchu prawostronnym i ponownie przyzwyczaić do polskich dróg. Pojazd z Wielkiej Brytanii jest autem z kierownicą po prawej stronie, co znacznie utrudnia bezpieczna jazdę po naszych drogach. Jednak ubezpieczenie pojazdy w Polsce jest znacznie tańsze, niż na wyspach, z czego chętnie korzystają pracujący tam na co dzień Polacy. Jak ubezpieczyć "anglika"?

Źródło: pexels.com


Samochód z Wielkiej Brytanii - jak przystosować go do ruchu prawostronnego?Kierownica po prawej stronie to jedna z niedogodności, jakie posiada samochód sprowadzony z wysp. Od roku 2015 można przeprowadzić rejestracje samochodu bez konieczności przekładania kierownicy na lewą stronę, z czego korzysta sporo tymczasowych pracowników z Polski. W przypadku pojazdów z Anglii konieczne jest dokonanie jedynie kilku technicznych modyfikacji. Należy zmodyfikować na stacji kontroli pojazdów przednie lampy, by nie oślepiały innych kierowców, a także przenieść światło przeciwmgielne na lewa stronę. Konieczne jest również wyregulowanie lusterek, oraz zamontowanie licznika, pokazującego prędkość i przejechaną odległość w kilometrach, a nie w milach. Ponieważ przełożenie kierownicy nie jest konieczne, poprawki takie będą wystarczające i wystarczy jeszcze tylko odwiedzić stację diagnostyczną, by móc poruszać się nim po polskich drogach. Stacji kontroli pojazdówCzy można dokonać rejestracji samochodu w jednym kraju, a używać go w innym?Sprowadzenie pojazdu z Anglii, by ubezpieczyć go w Polsce wydaje się być ciekawym rozwiązaniem, wszak ceny ubezpieczenia na wyspach są znacznie większe, niż w naszym kraju. Niestety, na przeszkodzie stoją przepisy obowiązujące w Unii Europejskiej, nakazujące dokonanie ubezpieczenia w kraju, w którym wykonano rejestrację samochodu. Co prawda używane samochody z importu mogą mieć ubezpieczenie oc na podstawie tylko numeru vin, jednak jest to możliwe jedynie na czas załatwienia wszystkich niezbędnych formalności. Inną opcją jest zarejestrowanie samochodu w Polsce i jeżdżenie nim w Anglii. Na przeszkodzie jednak stoi fakt, iż Wielka Brytania ma ruch lewostronny, a co za tym idzie jeżdżą tam samochody z kierownicą po prawej stronie. Aby samochody osobowe mogły bezpiecznie poruszać się po tamtych drogach, powinniśmy dokonać przekładki, co znacznie zwiększa koszty sprowadzenia samochodu.

Tanie ubezpieczenie w przypadku aut na wyspachKorzystanie z porównywarek ubezpieczeń na wyspach jest bardzo modne. kalkulator-ocac.auto.pl może umożliwić zaoszczędzenie na ubezpieczeniu kilkuset funtów, co nawet dla jeżdżących po lewej stronie Brytyjczyków jest kwotą niebagatelną. Brytyjskie towarzystwa ubezpieczeniowe honorują bezwypadkową jazdę w innych krajach Unii Europejskiej i przyznają za nią duże zniżki na obowiązkowe ubezpieczenie. Wystarczy posiadać dokument z naszego towarzystwa ubezpieczeniowego, potwierdzający ten fakt, jednak musi on być napisany w dwóch wersjach językowych i przetłumaczony na język angielski przez tłumacza przysięgłego na najwyższym poziomie. Zniżki o maksymalnej wysokości można uzyskać już po pięciu latach posiadania pojazdu i jazdy nim bez spowodowania szkód komunikacyjnych. Dodatkowym bonusem jest długi czas posiadania prawa jazdy. Dla obcokrajowców szansą na niższe ubezpieczenie jest tak zwany Pass Plus - kurs dla osób, przyzwyczajonych do jazdy po drugiej stronie drogi. Jest on co prawda płatny, ale korzyści, osiągane dzięki niższej składce, są znacznie większe. Więcej informacji na temat ubezpieczenia samochodu w Wielkiej Brytanii znajdziemy na stronie: http://kalkulator-ocac.auto.pl/ubezpieczenie-anglika/