Wiadomości

  • 22 lipca 2021
  • wyświetleń: 4885

Chcą zlikwidować bielski WORD. Sprawa została poruszona w Sejmie

Zarówno bielszczan jak i parlamentarzystów z Podbeskidzia zaniepokoiły plany likwidacji Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej, i utworzenie w jego miejsce stacji rejonowej katowickiego WORD. Sprawa trafiła na obrady Sejmu.

Chcą zlikwidować bielski WORD. Sprawa została poruszona w Sejmie
Chcą zlikwidować bielski WORD. Sprawa została poruszona w Sejmie · fot. WORD Bielsko-Biała


Poseł Małgorzata Pępek w Sejmie wygłosiła oświadczenie ws. funkcjonowania Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej. Jak podkreśliła, działa on od 23 lat. - Obok szpitala wojewódzkiego działającego w tym mieście jest jedną z ostatnich pozostałości po województwie bielskim - zaznaczyła.

Tymczasem uzasadniony niepokój wśród mieszkańców wzbudziła informacja, że marszałek województwa śląskiego planuje zlikwidować ten ośrodek. - Dobrze prosperującą jednostkę chce się przekształcić w oddział rejonowy i dzięki takiemu scentralizowaniu dać nierentownej korporacji, jaką jest katowicki wojewódzki ośrodek ruchu drogowego, dodatkowy zastrzyk pieniędzy. Taki sam los ma spotkać ośrodek w Częstochowie - opisała parlamentarzystka.

word, nauka jazdy, elka
Poczekalnia w WORD w Bielsku-Białej · fot. OSK Omega


I dodała, że "nie ma żadnych merytorycznych argumentów finansowych czy gospodarczych aspektów, jeśli chodzi o takie działanie". - Jednostka w Bielsku-Białej przez lata dzięki determinacji zatrudnionych pracowników wypracowała spory zapas finansowy, który chce się teraz zabrać, roztrwonić i wydatkować centralnie. Region na tym straci, a przyłączenie do Katowic spowoduje zwolnienia pracowników i utratę płynności finansowej przez bielski ośrodek ruchu drogowego. To ośrodek, którego ostatnie 1,5 roku egzystencji to ciągłe rotacje dyrektorów, głównie związanych z partią rządzącą, takich jak niedoszły radny miejski w Tychach Łukasz Drob czy Janusz Freitag, kandydat na burmistrza Lędzin i posła, oczywiście z PiS-u - oświadczyła Pępek.

Zasugerowała, że w tej sprawie konieczne jest przeprowadzenie przez Najwyższą Izbę Kontroli kontroli w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Katowicach oraz pilne podjęcie działań w celu utrzymania ośrodka w Bielsku-Białej jako samodzielnej jednostki. - Nie od dziś wiadomo, że sprawnie funkcjonująca administracja publiczna stanowi podstawę budowania zaufania obywateli do państwa. Działania Zarządu Województwa Śląskiego co do planowanej likwidacji Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej to zaufanie skutecznie podważają - skwitowała poseł.

raz / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.