Wiadomości

  • 26 lipca 2021
  • wyświetleń: 925

Wspinaczka skałkowa - co warto o niej wiedzieć?

Materiał partnera:

Aktywność fizyczna staje się coraz bardziej popularna wśród społeczeństwa. Regularne uprawianie sportu przez osoby w różnym wieku nie tylko holistycznie wpływa na pracę organizmu, ale też pozwala rozwijać nową pasję i zainteresowania, które korzystnie wpływają na zdrowie psychiczne. Jedną z ciekawych dyscyplin, która pasjonuje szczególnie miłośników gór jest wspinaczka. Szczególną popularnością cieszy się wspinaczka skałkowa, która mimo iż jest wymagającym rodzajem sportu, staje się ulubionym zajęciem wśród kobiet i mężczyzn w różnym wieku. To rodzaj aktywności, który pozwala na pokonywanie własnych barier i słabości, a także korzystnie wpływa na wygląd sylwetki i możliwości siłowe mięśni. Początkujący wspinacze często zastanawiają się, jak rozpocząć tego rodzaju przygodę. Warto dowiedzieć się, czym charakteryzuje się wspinaczka skałkowa oraz w jaki ekwipunek warto się zaopatrzyć.

Whitpress


Czym jest wspinaczka skałkowa?


Wspinaczka jest szeroko pojętą dyscypliną sportową, do której należą różne formy pokonywania pionowych ścianek. Jednym z rodzajów ten dyscypliny sportu jest wspinaczka skałkowa, która jest szczególnie popularna wśród osób kochających obcować z naturą i przebywać w otoczeniu gór.

Wspinaczka skałkowa jest rodzajem aktywności, która łączy ruch fizyczny z rekreacją na łonie natury. Dzięki temu, jej uprawianie nie tylko pozytywnie wpływa na cały organizm, ale też na psychikę, dzięki uwalnianiu się hormonów szczęścia i dotlenienia komórek ciała. Aktywność uprawiana jest na świeżym powietrzy, zazwyczaj na terenach skalnych lub w górach, ale wspinanie się jest możliwe na każdego rodzaju stromej ściance, gdzie wyznaczone zostały odpowiednie ścieżki. Wspinaczka skałkowa, ze względu na stopień trudności, jest sportem sezonowym, dlatego jej uprawianie rekreacyjne nie jest możliwe zimą, gdy skały pokryte są śniegiem i lodem.

Dodatkowo, warto wiedzieć, że wspinanie się po skałkach jest sportem zespołowym, a jego uprawianie w pojedynkę jest bardzo rzadką sytuacją. Osoba wspinająca się potrzebuje właściwej asekuracji, dzięki obecności partnera pozostającego na ziemi.

Najważniejsze akcesoria do uprawiania wspinaczki skałkowejWspinaczka skałkowa jest wspaniałą dyscypliną sportową, jednak do jej uprawiania niezbędne jest odpowiednie wyposażenie. Nawet początkujący wspinacz powinien wyposażyć się w sprzęt do wspinaczki, który nie tylko zapewni pokonywanie kolejnych wysokości, ale przede wszystkim pozwoli czuć się bezpiecznie na skale.

Jak zacząć się wspinać i rozpocząć przygodę z podchodzeniem pod skałki? Niezależnie od chęci początkującej osoby, konieczne jest rozpoczęcie nauki od bezpiecznych miejsc, najlepiej pod kontrolą osoby doświadczonej. Doskonałym miejscem na rozpoczęcie lekcji wprowadzających do wspinaczki skałkowej jest wspinanie się po panelach. Panel jest określeniem sztucznej ściany wspinaczkowej, która pozwala osobom nie posiadającym doświadczenia, ćwiczyć swoje umiejętności. Do tego celu niezbędne są jedynie wygodne buty sportowe, a po odbyciu kilku cennych lekcji pod okiem profesjonalisty można rozpocząć kompletowanie akcesoriów do wspinania na łonie natury. W jaki sprzęt należy zaopatrzyć się, chcąc wspinać się na skałkach?

Buty wspinaczkoweDo wspinania po prawdziwym, wymagającym, skalnym terenie niezbędny jest zakup butów wspinaczkowych, które pozwolą na bezpieczne i łatwe wspinanie się do ścianie. Ich zadaniem jest wspomaganie i nauka prawidłowej techniki stawiania stóp na stopniach, dzięki czemu ich przemierzanie nie będzie stanowiło problemu nawet dla początkujących osób. Modele dla zaawansowanych osób posiadają asymetryczną konstrukcję, która sprzyja szybkiemu podchodzeniu po najtrudniejszych rodzajach podłoża.

Uprząż wspinaczkowaTo niezbędny element każdorazowej próby pokonywania skalnej ściany. Podczas zakupu konkretnego modelu ważne jest dopasowanie obwodu pasa i ud do swoich rozmiarów, dzięki czemu ruchy podczas pracy na ścianie będą swobodne i nie skrępowane. Uprzęż pomaga zachować maksymalny poziom bezpieczeństwa, a w razie trudności w pokonaniu kolejnych stopni pozwalają na bezpieczne sprowadzenie wspinacza na dół.

Lina asekuracyjnaTo niezbędne akcesorium, które należy zabrać na wspinaczkę. Jej zadaniem jest utrzymywanie osoby wspinającej się w bezpiecznej pozycji w razie, na przykład poślizgnięcia. Szczególnie polecane przez instruktorów są liny dynamiczne, o długości dopasowanej do wysokości, którą osoba wspinająca się będzie pokonywać.

Przyrząd asekuracyjny i ekspresyTo akcesoria, które są niezbędne już na początku przygody wspinaczkowej. Ich użycie pozwala na bezpieczne ściągnięcie wspinacza, nawet z wysokiej półki skalnej. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na jakość wykonania oraz stabilność całej konstrukcji.

Kask wspinaczkowyKask jest towarzyszem wielu rodzaju aktywności fizycznych i tak również jest w tym wypadku. Najmniejszy błąd na skałce może skutkować uderzeniem głowy o twardą ścianę, dlatego zabezpieczenie w postaci kasku jest konieczne.

Dobór niezbędnych akcesoriów do wspinaczki pozwoli na efektywne pokonywanie ścian, a także rozwijanie swojej pasji. Właściwie dobrane parametry poszczególnych przyrządów będą również decydować o bezpieczeństwie wspinacza.

Jakie korzyści zapewnia wspinanie się na skałki?Wspinaczka skałkowa jest wspaniałym rodzajem aktywności fizycznej, która nie tylko daje satysfakcję psychiczną, ale pozytywnie wpływa na wygląd ciała i ogólną wydolność organizmu. Jakie korzyści daje wspinanie się na skałkę?
  • dotlenienie całego organizmu i poprawa ogólnej wydolności i kondycji,
  • wsparcie natury psychicznej, dzięki pokonywaniu własnych słabości i lęków,
  • angażowanie wszystkich mięśni szkieletowych do wzmożonej pracy, zwłaszcza mięśni nóg, rąk i brzucha,
  • poprawa wyglądu sylwetki, uwydatnienie mięśni i spalanie tkanki tłuszczowej,
  • budowanie relacji i więzi z partnerem do wspinania,
  • obcowanie z naturą,
  • aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu.


Mimo, iż wspinaczka skałkowa jest wymagającą dyscypliną sportu, coraz większa grupa osób zaczyna pasjonować się tym rodzajem aktywności. To wspaniały sposób na oderwanie się od stresu dnia codziennego i problemów, co wpływa na poprawę samopoczucia i jakości życia.