Wiadomości

  • 26 lipca 2021
  • 1 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 7737

Tauron: "planujemy spotkanie z burmistrzem ws. lokalizacji stacji"

W czwartek, 15 lipca, w artykule "Budowa stacji transformatorowej budzi obawy. Będą nowe hale?" informowaliśmy o planowanej budowie stacji elektroenergetycznej na terenie Czechowic Górnych, w okolicy ul. Mazańcowickiej. O szczegóły inwestycji zapytaliśmy spółkę Tauron Dystrybucja.

Budowa stacji transformatorowej budzi obawy. Będą nowe hale?
Tauron: "planujemy spotkanie z burmistrzem ws. lokalizacji stacji" · fot. Google Maps


Spółka Tauron, poprzez swój oddział w Bielsku-Białej, realizuje obecnie zadanie pod nazwą "Budowa stacji elektroenergetycznej 110/15 kV GPZ Czechowice Zachód wraz z liniami zasilającymi 110 kV". Obecny etap to prace projektowe, które wykonuje wybrany w wyniku przetargu projektant. Budowa stacji związana jest z wypełnieniem obowiązków Tauron Dystrybucja, jako Operatora Systemu Dystrybucyjnego w zakresie przyłączania podmiotów do sieci.

- Realizacja tej inwestycji związana jest z przyłączeniem do sieci spółki obiektów przemysłowych, przy czym zasilenie nowych obiektów z istniejących na terenie Czechowic-Dziedzic stacji GPZ Czechowice i GPZ Rafineria, ze względów technicznych nie jest możliwe - brak wystarczającej mocy. Dodatkowo - co ważne dla mieszkańców tego terenu - inwestycja przyczyni się również do poprawy pewności zasilania odbiorców istniejących (w tym mieszkańców gminy), poprzez spełnienie kryterium 100% rezerwy dla już istniejących wielotransformatorowych stacji GPZ 110kV/SN. Na obecnym etapie prac planujemy, że inwestycję zakończymy do połowy 2022 roku - powiedziała portalowi czecho.pl Ewa Groń, rzecznik prasowy spółki Tauron Dystrybucja.

- Jeśli chodzi o lokalizację inwestycji, to rozważaliśmy jej lokalizację w pobliżu istniejącej linii 110 kV , ponieważ niezbędne jest zasilanie projektowanej stacji GPZ 110kV/SN z takiej linii - tak, aby budowa nowych obiektów elektroenergetycznych powodowała najmniejsze ograniczenia dla otoczenia. Ostatecznie znaleźliśmy takie miejsce w pobliżu ul. Mazańcowickiej w Czechowicach - kilka działek o łącznej powierzchni około 7 000 m2. Jest to teren pomiędzy istniejącą linią napowietrzną 110kV i stawami, w sąsiedztwie ul. Mazańcowickiej - dodaje przedstawicielka spółki energetycznej.

- W naszej opinii jest to lokalizacja, która nie powoduje uciążliwości istotnych dla otoczenia. Oczywiście bardzo ważnym dla wyboru miejsca było uzyskanie zgody właściciela na zbycie nieruchomości, co okazało się działaniem bardzo trudnym i czasochłonnym. W sprawie pojawiających się wątpliwości co do lokalizacji stacji planujemy spotkanie z burmistrzem Czechowic-Dziedzic, podczas którego będziemy chcieli omówić szczegółowo temat - podsumowuje Groń.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.