Wiadomości

  • 26 lipca 2021
  • wyświetleń: 1514

Dom dla małej rodziny - czym się kierować?

Materiał partnera:

Założenie rodziny wiąże się dużą odpowiedzialnością, dlatego większość par nie decyduje się na taki krok, dopóki nie kupi własnego domu. Nic w tym dziwnego, bo wychowanie dziecka w małym mieszkaniu z niestabilną umową najmu nie brzmi najlepiej. Czym więc kierować się podczas wyboru domu, jakie powinien mieć funkcjonalności i jaka potrzebna nam działka?

Jak wybrać projekt domu - czym się kierować?Budowa domu to bardzo kosztowna inwestycja, ale dobry projekt domu pozwoli zachować kontrolę nad kosztami i całym procesem związanym zarówno z kupnem działki, samą budową, jak i finalnym zagospodarowaniem terenu.

Zanim przejdziemy do naszych zachcianek, to należy przeanalizować plan przestrzenny i warunki zabudowy ustalone przez gminę dla danego terenu. W każdym miejscu naszego kraju dana gmina przygotowała wymogi dotyczące, na przykład, wielkości domu, wysokości, czy nawet koloru w celu zachowania jednorodności na danym terenie. Jest to więc pierwszy czynnik, który determinuje możliwości na danym terenie.

Mając za sobą plan miejscowy, możemy przejść do dalszego budowania domu według wybranego projektu. Podstawą jest oczywiście ustalenie metrażu, na którym chcemy wybudować dom, a następnie decyzja czy decydujemy się na dom parterowy, wielopoziomowy, czy z poddaszem. W przypadku projektu dla małej rodziny możliwe jest zmieszczenie wszystkich pomieszczeń na parterze, choć dysponując nieco większym budżetem, można dobudować poddasze użytkowe. Projekty domów wielopoziomowych dla małej rodziny są dość rzadkie, bo budowa takiego domu wiąże się ze znacznie większymi kosztami.

Kluczowym czynnikiem, który powinien zakładać projekt domu, jest przestrzeń na każdego z domowników, a więc dobrze przemyślane ciągi komunikacyjne wewnątrz domu oraz ilość pomieszczeń. Projekt musi uwzględnić odpowiednią ilość pokoi, łazienek, oraz część współdzieloną. Dobrze, żeby każdy domownik miał w domu przestrzeń tylko dla siebie.

Co powinien mieć dom dla małej rodziny?Dom dla typowej małej rodziny, a więc rodziny złożonej z 3-4 osób powinien zawierać metraż co najmniej 80 m2, a optymalnie 100-120 m2 przestrzeni użytkowej. Zakładając dwójkę rodziców i jedno dziecko powinien on zawierać sypialnię i pokój dla dziecka. W przypadku rodziców z dwójką dzieci, to najlepiej będzie, jeśli każde dziecko będzie miało swój pokój. Dom powinien zawierać jedną dużą łazienkę z prysznicem lub wanną i toaletą, a także drugą małą toaletę. Jeśli jeden z rodziców ma dużo pracy w domu lub pracuje zdalnie w pełnym wymiarze, to obowiązkiem jest przeznaczenie jednego pokoju na gabinet. Tak naprawdę, to dobrze wyznaczyć pokój na gabinet nawet "w razie czego," bo zmiany w zatrudnieniu są dość powszechne. Dodatkowo wygodny dom jednorodzinny powinien zawierać małą spiżarnię i pomieszczenie gospodarcze, w którym będzie znajdowała się instalacja ogrzewania czy do produkcji prądu.

Jaka działka jest potrzebna, aby wybudować taki dom?Ustawowo przyjęta przez ministra ustawa stanowi, że dom nie może stać bliżej niż 4 metry od granicy działki z każdej strony. Co więcej, zdarza się, że miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego odgórnie określają jak duży % działki musi być zajęty przez dom lub w drugą stronę, a więc jaką maksymalną powierzchnię może on zajmować. Może się więc okazać, że na przykład, miejscowy plan zakłada, że dom musi zajmować 30-40% działki. Miejscowy plan może również modyfikować linię zabudowy domu i wiele innych czynników. Dlatego kluczowe jest uzyskanie pełnej dokumentacji na temat planów zagospodarowania przestrzennego na danym terenie, bo to właśnie one będą determinować potrzebną nam działkę.

Natomiast bazując na ogólnych wartościach, to dom o metrażu 80 m2 będzie potrzebował co najmniej 300-400 m2 działki, a ten o 100 m2 będzie potrzebował działki powyżej 400 m2. Należy też pamiętać, że większa działka, to faktycznie większy ogród, jednak trzeba mieć czas o niego dbać. Tak więc osobom, które nie mają czasu na dbanie o ogród, lub po prostu tego nie lubią, powinna wystarczyć działka o powierzchni 400m2.