Wiadomości

  • 27 lipca 2021
  • wyświetleń: 4188

[WIDEO, FOTO] Sukces lęgowy na ptasiej wyspie na J. Goczałkowickim

Sztuczna wyspa na Zbiorniku Goczałkowickim została zasiedlona przez ptaki. W ubiegłym roku jej budowa budziła spore zainteresowanie. - Teraz widzimy, że warto było - mówią przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Jest sukces - dla zespołu realizującego projekt - przyrodniczy, a dla ptaków - lęgowy.Sukces lęgowy potwierdziły kontrole dokonane przez ornitologów i przyrodników z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

- Ptaki co prawda założyły swoje gniazda nieco później, niż w innych miejscach - mówi Jacek Betleja z Górnośląskiego Koła Ornitologicznego - ale wynika to z faktu, że tej wyspy wcześniej nie znały, musiały się z nią oswoić i przekonać, że to bezpieczne miejsce - dodaje ornitolog.

W maju jako pierwsze na sztucznej wyspie swoje gniazda zaczęły budować śmieszki. W sumie dotąd gniazdowało tam ponad 200 par tej mewy. Rybitwy rzeczne również stwierdziły, że jest to dobre miejsce do lęgów i w czerwcu stwierdzono tam ponad 20 par lęgowych. Niespodziewanym gościem już w pierwszym roku istnienia wyspy okazała się rzadka mewa czarnogłowa. W Polsce gniazduje tylko 50-80 par tego gatunku, z czego jedna para wyprowadziła na naszej wyspie 2 młode. Pisklęta mewy czarnogłowej i rybitwy rzecznej zostały zaobrączkowane.

Sukces lęgowy na ptasiej wyspie na Jeziorze Goczałkowickim - 07.2021 · fot. RDOŚ Katowice


- Biorąc pod uwagę, że wyspa ma tylko, lub aż, powierzchnię 450 m2 - bez wątpienia możemy już teraz mówić o dużym sukcesie lęgowym - mówi Damian Czechowski z katowickiej RDOŚ, koordynator projektu. LIFE.VISTULA.PL. - Ptaki również wcześniej zakładały w rejonie wyspy swoje gniazda, jednak były one regularnie zalewane w czasie lipcowych deszczy. Teraz ptaki mogą bezpiecznie wyprowadzać swoje lęgi - dodaje koordynator.

Kolejne kontrole wyspy umożliwią poznanie dokładnej liczby gniazdujących na zbiorniku rybitw rzecznych, które zakładają nowe gniazda także w lipcu.

Głównym celem projektu LIFE.VISTULA.PL jest zabezpieczenie siedlisk ptaków, w szczególności ślepowrona i rybitwy rzecznej, w obszarach Natura 2000 położonych w Dolinie Górnej Wisły. Budowa wyspy była sfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Więcej o powstawaniu wyspy przeczytacie w artykułach:

[WIDEO] Tak powstawała Ptasia Wyspa na Jeziorze Goczałkowickim
[WIDEO] Ptasia Wyspa na finiszu. Umieszczono w niej Kapsułę Czasu

ar / czecho.pl

źródło: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.