Wiadomości

  • 28 lipca 2021
  • wyświetleń: 798

Licznik rowerowy - jak go ustawić?

Materiał partnera:

Apetyt rośnie w miarę jedzenia - to powiedzenie, które możemy przypisać do jazdy na rowerze. Gdy ktoś złapie bakcyla, chce pokonywać większe dystanse, a także uzyskiwać lepszy czas na dotychczas pokonanych odcinkach. W mierzeniu takich dokonań pomaga licznik rowerowy. Jak go prawidłowo ustawić? Sprawdź w tym artykule!

Licznik rowerowy - jak go ustawić?


Jazda na rowerze to nie tylko odpoczynek od codziennych spraw. To również wyzwanie stawiane samemu sobie. Zapalonych rowerzystów cieszą kolejne coraz większe dystanse, które pozwalają pobić własne rekordy. Podobnie jest z czasem przejazdu odcinków - cel to pokonanie ich w krótszym czasie. Osiąganie takich wyników możliwe jest dzięki treningowi oraz odpowiedniemu jednośladowi. Do kontrolowania tego typu wyzwań przydaje się licznik rowerowy. Umieszczony na kierownicy mały komputerek wyświetla informacje na temat dotychczas pokonanego dystansu, a także prędkości - może być ona prezentowana jako rzeczywista oraz średnia z całego odcinka. Jednak wiele osób zmaga się z ustawieniem licznika rowerowego, przez co dyskwalifikuje to urządzenie. Zupełnie niepotrzebnie!

Licznik rowerowy, czyli jak to działa?Konstrukcja licznika rowerowego to tak naprawdę 3 ważne elementy: jednostka centralna, czujnik oraz magnes. Ich montaż nie jest trudny. Jednostka centrala umieszczana jest na kierownicy. Na wewnętrznej części widelca montuje się czujnik. Z kolei magnes przyczepiany jest do jednej ze szprych. Ważne, aby był on na takiej samej wysokości, jak czujnik. To, co jest prezentowane na wyświetlaczu licznika rowerowego, jest efektem wymiany danych. Dokładnie - kontaktu magnesu z czujnikiem podczas pełnego obrotu koła. Na tej podstawie wyliczany jest pokonany dystans oraz prędkość.

Jak ustawić licznik rowerowy?Po wyjęciu z opakowania, licznik rowerowy trzeba zamontować na jednośladzie i go ustawić. W każdym modelu najważniejsze jest podanie obwodu koła. Bez tej wartości urządzenie nie będzie w ogóle użyteczne lub pokaże błędne dane. Obwód koła można uzyskać na podstawie informacji z bocznej ścianki opony i zestawieniu ich z wartościami podawanymi przez producenta. Niektórzy rowerzyści podejmują się również samodzielnego pomiaru. Polega on na przejechaniu jednośladem prostego odcinka do momentu pełnego obrotu koła. Aby zmierzyć obwód, trzeba na nawierzchni i oponie zaznaczyć miejsca, gdzie styka się ono z podłożem. Można do tego wykorzystać wentyl. Następnie, po wykonaniu pełnego obrotu koła, końcem trasy będzie ponownie punkt, gdzie zaznaczone miejsce zetknie się z nawierzchnią. Powstały w ten sposób odcinek jest naszą szukaną wartością. W zależności od modelu licznika wartość tę wprowadza się w milimetrach lub centymetrach. Na koniec pozostaje zweryfikowanie poprawności dokonywanych pomiarów, czyli przychodzi czas na jazdę testową!

Więcej informacji na temat jak ustawić licznik rowerowy znajdziesz w tym artykule: https://pgbikes.pl/porady-rowerowe/porady/jak-ustawic-licznik-rowerowy/

PodsumowanieKorzystanie z licznika rowerowego to nadal popularny sposób na mierzenie własnych osiągnięć w jeździe na rowerze. Dzięki takiemu urządzeniu można łatwo kontrolować pokonywany dystans, czas, a także prędkość. Informacje te mogą być podstawą do stawiania sobie samemu kolejnych wyzwań.