Wiadomości

  • 7 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 1254

Ogrzewanie na ekogroszek - wady i zalety

Materiał partnera:

Ekogroszek to coraz częściej wybierana alternatywa dla tradycyjnych paliw. Czy warto zdecydować się ten rodzaj opału? To rozwiązanie ma swoje mocne i słaby strony. Zestawiamy wady i zalety ogrzewania na ekogroszek.

Ogrzewanie na ekogroszek - wady i zalety


Ekogroszek to opał, który coraz częściej wykorzystywany jest do wytwarzania energii cieplnej potrzebnej do ogrzewania domów. Paliwo to produkowane jest ze starannie wyselekcjonowanego węgla kamiennego o wysokiej kaloryczności i niskiej zawartości wody. Ekogroszek ma formę niewielkich bryłek, o średnicy od 5 do 25 mm. Powstają one w wyniku rozkruszania brył węgla kamiennego. Rozdrobniony węgiel jest przesiewany przez sita, a następnie płukany - dzięki temu z ziaren usuwany jest miał i pył węglowy.

Zalety ekogroszkuProces produkcji sprawia, że ekogroszek przewyższa węgiel kamienny pod względem wydajności. Bez wątpienia największą zaletą ekogroszku jest jego wysoka kaloryczność, około 20 Mj/kg. Co ważne, w procesie spalania powstaje niewielka ilość popiołu - ułatwia to utrzymanie pieca w czystości i zmniejsza częstotliwość prac konserwacyjnych.

Wydajność ekogroszku idzie w parze z ekologicznością. Zyskują nie tylko użytkownicy, ale i środowisko naturalne. Podczas spalania ekogroszku do atmosfery emitowane są niewielkie ilości szkodliwych substancji (m.in. dwutlenku siarki i tlenku azotu) - mniejsze niż w przypadku tradycyjnego węgla kamiennego. Z tego powodu ekogroszek zaliczany jest do paliw ekologicznych.

Nowoczesne piece przystosowane do spalania ekogroszku są urządzeniami w dużym stopniu zautomatyzowanymi. Paliwo dozowane jest za pomocą automatycznego podajnika - użytkownik musi tylko zaprogramować piec i pamiętać o tym, by regularnie uzupełniać zapas paliwa.

Wady ekrogroszkuOgrzewanie domu ekogroszkiem ma też słabsze strony. Dla wielu osób problemem może być wysoki koszt inwestycji. Sam ekogroszek jest tanim paliwem, jednak zakup nowoczesnego pieca dostosowanego do tego paliwa jest dużym wydatkiem. Warto jednak pamiętać, że po stosunkowo krótkim czasie inwestycja się zwróci.

Należy pamiętać o tym, że ekogroszek musi być przechowywany w odpowiednich warunkach. Worki powinny być składowane w suchym, zadaszonym pomieszczeniu. W wyniku kontaktu z wilgocią ekogroszek może stracić swoje właściwości - przełoży się to na mniejszą wydajność paliwa.
Więcej o wadach i zaletach ekogroszku przeczytasz w poradniku przygotowanym przez sklep internetowy najlepszygroszek.pl.