czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 10 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 2130

Nowe rondo upamiętni ofiary pożaru Rafinerii Czechowice

Nowe rondo na skrzyżowaniu ulic Prusa i Barlickiego upamiętni ofiary pożaru Rafinerii Czechowice, do którego doszło w 1971 roku. Burmistrz Czechowic-Dziedzic, Marian Błachut zwróci się do czechowickiej Rady Miejskiej z propozycją nadania nowo wybudowanemu rondu na skrzyżowaniu ulic Prusa i Barlickiego nazwy "Rondo Szotnickie im. ofiar pożaru rafinerii w 1971 roku".

Reklama

Prusa, rondo
Nowe rondo upamiętni ofiary pożaru Rafinerii Czechowice · fot. mp / czecho.pl


Pożar w Rafinerii Czechowice wybuchł 26 czerwca 1971 roku. Zabrał on 37 ofiar, strażaków oraz pracowników rafinerii - 33 osoby zginęły w wyniku wybuchu zbiornika nr 254, pozostałe zmarły w szpitalach. Łącznie w akcji gaszenia pożaru rafinerii wzięło udział 2610 strażaków z 371 sekcji pożarniczych, zarówno zawodowych, jak i ochotniczych. Więcej o pożarze rafinerii pisaliśmy tutaj w ramach naszego cyklu "Historyczne ciekawostki".

Nazwa "Szotnica" używana była powszechnie przez mieszkańców na określenie pierwotnej rafinerii "Schodnica", która została założona w Czechowicach w 1896 roku, dając początek rozwoju przemysłu naftowego na naszym terenie.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.