czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 12 września 2007
  • wyświetleń: 1240

Bezpłatny psi pakiet do odebrania

Właściciele psów, którzy zarejestrowali swojego czworonoga w gminnej ewidencji, mogą zgłaszać się do Urzędu Miejskiego (biuro podawcze) lub do Straży Miejskiej po bezpłatny psi pakiet higieniczny.

Psi pakiet higieniczny, to zestaw papierowych torebek, łopatek i rękawic jednorazowych, mających pomóc właścicielowi pieska w uprzątnięciu nieczystości pozostawionych po swoim pupilu.

Psie odchody na skwerach, placach i ulicach to nie tylko problem natury estetycznej czy zapachowej, ale bardzo poważny problem epidemiologiczny, szczególnie jeśli niefrasobliwy właściciel czworonoga wypuszcza psa np. wprost do piaskownicy, w której bawią się dzieci. Takie zachowania są niedopuszczalne i karane przez prawo. Uchwała Rady Miejskiej nr XLIX/520/06 z dnia 4 września 2006 r., w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Czechowice-Dziedzice, nakłada na właścicieli psów obowiązek usuwania zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta domowe na terenach dostępnych do wspólnego użytku, a Straż Miejska ma umocowania prawne by obowiązek ten egzekwować, np. poprzez wystawianie mandatów.

Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego, na co dzień spotykający się z psim problemem, postanowił w roku bieżącym przeprowadzić akcję edukacyjną „Pokaż klasę, posprzątaj po swoim pupilku”. Dysponując środkami finansowymi, w ramach Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zakupił tysiąc pakietów higienicznych, które bezpłatnie rozdawane są właścicielom psów zarejestrowanych w gminnej ewidencji. Wystarczy podejść na biuro podawcze lub do siedziby Straży Miejskiej i podać numerek ze znaczka ewidencyjnego – a psi pakiet, zawierający 10 papierowych torebek i 10 papierowych łopatek, trafi w Państwa ręce.

By ułatwić sprzątanie psich odchodów Urząd Miejski zakupił 10 koszy, do których będzie można wyrzucać zużyte torebki. Żółte charakterystyczne pojemniki na psie odchody w ciągu kilku najbliższych dni staną w parku przy ul. H. Sienkiewicza, w tzw. małym parku w zbiegu ul. H. Kołłątaja i ul. Parkowej, na Placu Jana Pawła II, na deptaku przy ul. A. Mickiewicza oraz przy ul. J.Piłsudskiego.

O obowiązkach osób utrzymujących zwierzęta domowe przypominać będą również plakaty, które w przystępny sposób omawiają najważniejsze zasady, którymi winni kierować się właściciele czworonogów. Plakaty sfinansowane, podobnie jak psie pakiety, ze środków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, będą rozwieszone na tablicach informacyjnych, w szkołach, w autobusach, w budynkach wielorodzinnych, w budynkach użyteczności publicznej.

UM Czechowice-Dziedzice

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.