czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 13 sierpnia 2021
  • 17 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 3488

Wycinka drzew w Górnym Lesie budzi obawy mieszkańców

Od kilku tygodni w Górnym Lesie prowadzona jest regularna wycinka drzew, która budzi obawy tej części miasta. W tej sprawie u Marka Czadera, nadleśniczego Nadleśnictwa Bielsko, interweniował Mikołaj Siemaszko z grupy "Czechowiczanie dla Przyrody".

Reklama

Wycinka drzew w Górnym Lesie budzi obawy mieszkańców
Wycinka drzew w Górnym Lesie budzi obawy mieszkańców · fot. Czechowiczanie dla Przyrody


Jak poinformował Mikołaj Siemaszko z grupy "Czechowiczanie dla Przyrody", zapytał on wprost nadleśniczego, czy wycinka w Górnym Lesie jest konieczna. W odpowiedzi nadleśniczy Marek Czader podkreślił, że jest ona niezbędna, jeśli istnieje chęć zachowania ciągłości lasu.

- Podczas rozmowy dowiedziałem się m.in., że plan dla pododdziału 47a. Obecnie pododdział zajmuje 16,75ha lasu (ok. 4600 m3 drewna), a w planie mają w przeciągu 40 lat wymienić 100% lasu o składzie brzozy, osiki, olsze na las bukowo-dębowy (czyli taki jak był tu pierwotnie). Prace prowadzą sukcesywnie - co 10 lat wycinają po ok. 25% starych, ok. 70-letnich drzew, a w tym dziesięcioleciu do usunięcia jest ok. 700m3. W tym miesiącu w planie jest wycinka 100m3 drzew, będą to głównie (90%) 73-letnie brzozy, olsze i osiki. Za wycięte drzewa nasadzą głównie dęby i buki lecz pojawią się również inne gatunki rodzime mające na celu wzbogacić las o gatunki m.in. biocenotyczne - wyjaśnia Siemaszko.

las, czechowice górne
Las w Czechowicach Górnych · fot. Piotr Kuboszek


Miłośnik przyrody z naszego miasta przekazał również informacje w sprawie lasu Bażaniec. - Podczas rozmowy przypomniałem się, że złożyliśmy wniosek o objęcie Lasu Bażaniec odpowiednią formą ochrony. Przedstawiciele Lasów Państwowych pamiętają o nas i planują się z nami spotkać w związku z naszym wnioskiem. Uzyskałem informację, że w ocenie LP warto byłoby na obszarze tego lasu ustanowić zespół przyrodniczo-krajobrazowy, ale działania związane z ustanowieniem takiej formy ochrony przyrody są po stronie czechowickiego magistratu. Nadleśniczy zadeklarował również, że w przeciągu najbliższych 10 lat nie planują na terenie Bażańca prowadzić żadnych prac związanych z gospodarką leśną - chyba że jakieś drzewo będzie zagrażać bezpieczeństwu osób przejeżdżających i przechodzących ul. Zamkową - podkreślił członek grupy "Czechowiczanie dla Przyrody".

- To co chyba najbardziej cieszy, to pozytywna odpowiedź na moją propozycję, aby w ramach współpracy na linii mieszkańcy gminy- Lasy Państwowe dosadzić w Bażańcu drzewa i krzewy biocenotyczne - takie, które posłużą jako baza pokarmowa dla zwierząt odwiedzających przedmiotowy las. Wspólne sadzenie odbędzie się prawdopodobnie wiosną, ale to jeszcze będziemy ustalać na spotkaniu z LP - podsumował Siemaszko.

mp / czecho.pl

źródło: Czechowiczanie dla przyrody

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.