czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 17 sierpnia 2021
  • 20 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 3537

Spotkanie z Magdaleną Walą w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Magdalena Wala odwiedziła czechowicką Miejską Bibliotekę Publicznej, gdzie odpowiadała na pytania czytelniczek z naszego miasta, opowiadała o swoich książkach i mówiła o warsztacie pisarskim.

Reklama

magdalena wala
Spotkanie z Magdaleną Walą w Miejskiej Bibliotece Publicznej · fot. czecho.pl


Podczas wydarzenia autorce, głównie powieści historyczno-obyczajowych, można było zadawać wszelkie pytania, a na koniec zrobić sobie zdjęcie, poprosić o autograf i kupić książkę, z czego uczestnicy spotkania skorzystali.

Rozmowę prowadziła pani Katarzyna Bieńkowska, autorka poczytnego bloga "Poligon Domowy", inicjatorka akcji #czytambopolskie, prowadząca bookstagrama poligondomowy oraz twórczyni Blog Book Meeting spotkania i warsztatów dla blogerów, influencerów i vlogerów - zajmujących się książkami.

Publiczność doceniła przede wszystkim przygotowanie prowadzącej, która świetnie i w interesujący sposób poprowadziła całą rozmowę oraz samą autorkę, które opowiadała ciekawie, w sposób luźny i przejmujący.

Rozmowa z Magdaleną Walą jest kolejną z serii spotkań autorskich, które mają miejsce w naszej Miejskiej Bibliotece Publicznej. Celem takich spotkań jest promowanie mniej lub bardziej lokalnych autorów. - Chcieliśmy pokazać, że wokół siebie mamy znanych, lub mniej znanych autorów, których warto promować - mówi Ewa Rogala z działu promocji MBP. W zamiarze biblioteki takie spotkania mają się odbywać co miesiąc.

Czwartkowe spotkanie było drugim, które odbyło się z obecnością publiczności. Wcześniejsze rozmowy były prowadzone w formie online, dlatego, jeżeli ktoś nie mógł uczestniczyć, nic straconego zapis czwartkowego oraz poprzednich znajdzie na facebooku Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Magdalena Wala jest polską powieściopisarką, a z wykształcenia i zamiłowania również nauczycielem historykiem. Na jej dorobek twórczy składają się doskonałe, poczytne książki zaliczane do gatunku literatury obyczajowej, które autorka wzbogaciła o wątki historyczne oraz elementy romansu, np. "Rzymskie odcienie miłości", "Marianna" i "Rozalia".

Magdalena Wala pochodzi z Mysłowic - miasta położonego na terenie Górnego Śląska. Autorka ukończyła studia na kierunku historii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Obecnie pisarka pracuje jako nauczycielka w Gimnazjum nr 3 na mysłowickim osiedlu Brzęczkowice i otwarcie przyznaje, że swój zawód uprawia z powołania. Magdalena Wala jest wielką pasjonatką historii - oprócz zajmowania się tą dziedziną nauki zawodowo, poświęca jej również wiele czasu prywatnego. Pisarka chętnie podróżuje, przy czym zawsze głównymi punktami jej eskapad są zabytki - zamki, lochy, katedry, dzięki którym może pogłębiać swoją wiedzę historyczną.

Kolejną wielką pasją autorki jest literatura. Magdalena Wala mawia o sobie, że jest książkoholiczką, a ponadto z równie ogromnym zamiłowaniem sama również pisze. Pisarka wydała już kilka frapujących powieści, w których zdradziła swoje zainteresowania historią - w niektórych publikacjach ulokowała fabułę w realiach mniej lub bardziej odległej przeszłości. Przykładowo akcja "Rzymskich odcieni miłości" rozpoczyna się w 70 roku p.n.e. w Cesarstwie Rzymskim. Dzięki intrygującej historii młodej i niedoświadczonej Felicji, która zostaje wyswatana z przystojnym Serwiuszem, czytelnicy mają szansę poznać realia, tradycje i obyczaje starożytnego Rzymu. W innych powieściach, jak "Marianna" i "Rozalia", autorka przenosi swoich odbiorców do czasów XIX-wiecznej Polski, a ściślej mówiąc - w lata powstania listopadowego. Wspaniała historia miłosna oraz dworskie intrygi ukazane na tle niespokojnego okresu w dziejach Polski tworzą pasjonującą lekturę, którą pokochały nie tylko wielbicielki literatury historycznej czy romansu.

Magdalena Wala posiada w swoim dorobku także powieści, których akcja rozgrywa się w czasach współczesnych. Autorka znalazła jednak sposób, by nawet w nich zamieścić pierwiastek historyczny. W książce zatytułowanej "Przypadki pewnej desperatki" jest nim odnaleziony przez główną bohaterkę, Julię, pamiętnik żyjącej w XIX wieku pensjonarki zatrudnionej na dworze księżnej Izabeli Czartoryskiej, natomiast w "Mów mi Katastrofa" - postać Aldony, studentki historii.

Powieści Magdaleny Wali cieszą się dużym uznaniem wśród czytelników. Odbiorcy docenili pisarkę za jej niezwykłe poczucie humoru, lekkość fabuły oraz realistycznie wykreowanych bohaterów, czyli te wszystkie walory, którymi powinna charakteryzować się literatura kobieca. Polska autorka, korzystając ze swojej szerokiej wiedzy historycznej, tworzy barwne historie, zabierając czytelników w odległy czasowo, a nierzadko również zupełnie już zapomniany świat.

ab, wd / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.