Wiadomości

  • 17 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 1386

Kredyty frankowe w Europie

Materiał partnera:

Dzięki październikowemu wyrokowi TSUE kredyty frankowe stały się ponownie jednym z głównych tematów finansowych w Polsce. Jak się okazuje nie tylko nasz kraj miał problem z frankami szwajcarskimi, czego bolesne skutki do dziś odczuwa wiele milionów Polaków. Inne państwa poradziły sobie jednak z tym problemem dużo wcześniej, niż Polska.

Silesia


Kredyty we frankach szwajcarskich w latach 2006-2008Kredyty frankowe cieszyły się największą popularnością pomiędzy 2006 a 2008 rokiem. Niski kurs franka szwajcarskiego gwarantował uzyskanie kredytu na naprawdę korzystnych warunkach. Nic więc dziwnego, że Polacy chętnie korzystali z tej formy pożyczki.

Problem przyszedł około 2011 roku, kiedy uwidoczniły się pierwsze oznaki ogólnoświatowego kryzysu gospodarczego. W tej samej chwili kurs franka szwajcarskiego znacząco poszedł w górę, co w efekcie spowodowało podniesienie wysokości rat udzielonych kredytów. Co więcej, od tej pory banki ograniczyły swoje oferty i z większą niechęcią udzielały pożyczek nowym klientom.

Początkowo korzystne kredyty okazały się być pułapką finansową nie tylko dla ogromnej liczby Polaków. Ten problem dotyczył także Węgrów, Austriaków, Rumunów, Serbów, Chorwatów i Hiszpanów - w tych krajach kredyty frankowe również były bardzo popularne.


Kredyty na WęgrzechWęgry były krajem, który stał w czołówce udzielania kredytów we frankach szwajcarskich. Na skutek kryzysu gospodarczego oraz nagłego wzrostu wartości tej waluty, miliony obywateli popadły w finansowe tarapaty.

Ratunek przyszedł ze strony TSUE, który uznał, tak jak w obecnej polskiej sprawie, że podwyższanie rat kredytu w oparciu o zmieniający się kurs walut był niezgodny z prawem.

Co ciekawe, liczba spraw sądowych zakładanych przeciwko kredytodawcom na Węgrzech spowodował znaczące zmiany w prawie. Początkowo zarządzono czasowe zamrożenie kursu spłaty wszystkich zobowiązań frankowych. Następnie uchwalono ustawę zezwalającą kredytobiorcom na wcześniejszą spłatę kredytów walutowych, po preferencyjnym kursie około 1/3 niższym niż rynkowy, wraz z udzieleniem przez banki tanich refinansujących kredytów w forintach. Ostatecznie już w 2014 r. przewalutowano wszystkie kredyty walutowe na forinty po kursie zbliżonym do aktualnego, ratując tym samym miliony Węgrów od zapaści finansowej.

Kredyty w Austrii


Kolejnym krajem, który przodował w udzielaniu kredytów frankowych była Austria - wynikało to m.in. z bliskiego sąsiedztwa Szwajcarii i faktu, że spora część Austriaków pracowała i zarabiała właśnie we frankach szwajcarskich.

Krach gospodarczy wymusił na rządzie austriackim wprowadzenie powszechnego zakazu udzielania kredytów we frankach szwajcarskich. Niestety innego rozwiązania nie zaproponowano - ogromna część Austriaków musiała pogodzić się ze stratą finansową.

Kredyt w ChorwacjiBardzo ciekawe rozwiązanie problemu z kredytami frankowymi zaproponował chorwacki rząd. Obywatele tego kraju otrzymali możliwość przewalutowania swojego kredytu na euro. Koszty tej transakcji w całości ponosiły tamtejsze banki - do 2016 r. z takiej możliwości skorzystało aż 95% Chorwatów.

Kredyty w RumuniiRząd Rumunii zaproponował swoim obywatelom w zasadzie najkorzystniejsze rozwiązanie problemu z kredytami frankowymi. Kredytobiorcy zyskali możliwość przewalutowanie kredytu zaciągniętego we frankach szwajcarskich na krajową walutę po kursie z dnia zawarcia umowy. Problem w tym, że okazało się to niezgodne z rumuńskimi przepisami.

Ostatecznie konsumenci zdani byli jedynie na łaskę swoich banków i ich rozwiązań.

Kredyty w SerbiiSerbski rząd postanowił skorzystać ze sprawdzonego rozwiązania chorwackiego i w tym roku przyjął projekt ustawy, dzięki której frankowicze mogą dokonać przewalutowania swoich kredytów na euro wraz z obniżeniem długu. Dodatkowo wprowadzono limit oprocentowania poszczególnych rat kredytowych.

Kredyty w HiszpaniiZdecydowanie najmniejsze zainteresowanie rozwiązaniem sprawy frankowiczów przejawił rząd hiszpański. Podyktowane to było przede wszystkim bardzo małą liczbą obywateli, którzy zdecydowali się zaciągnąć kredyt we frankach szwajcarskich - w porównaniu oczywiście do innych państw europejskich.

Ogólnokrajowych rozwiązań nie przyjęto i w zasadzie dopiero od końca 2017 roku hiszpańscy frankowicze zyskali możliwość rozwiązania problemu. Na skutek tamtejszego Sądu Najwyższego, Hiszpanie mogą skutecznie domagać się przewalutowania kredytów frankowych na euro.

Kredyty w PolsceSytuację frankowiczów w Polsce można było uznać za zdecydowanie najgorszą - przez wiele lat nikt nie wprowadził żadnego dobrego rozwiązania, a ludzie zmuszeni byli pogodzić się z koniecznością spłaty ogromnego zadłużenia.

Ratunek przyniósł dopiero październikowy wyrok TSUE, w którym wskazano, że podwyższenie wartości kredytu frankowego na skutek wahań kursu walut jest niezgodne z prawem unijnym. W praktyce takie rozstrzygnięcie umożliwi Polakom dochodzenie roszczeń na drodze sądowej - frankowicze mogą strać się nie tylko o unieważnienie całości lub części umowy, ale również o stosowne odszkodowanie.

Oficjalnie nie planuje się jednak wprowadzania żadnych regulacji prawnych, które odnosiłyby się do kwestii kredytów frankowych w naszym kraju.

Patron merytoryczny artykułu:


Kancelaria Frankowicze - Kancelaria Prawna TMH Rzeszów
ul. Dominikańska 1A
35-077 Rzeszów
Tel: (17) 307 07 66

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.