Wiadomości

  • 26 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 662

Medale sportowe i pinsy - wyróżnienia dla najlepszych sportowców

Materiał partnera:

Są obiektem pożądania i celem dążeń tysięcy sportowców na całym świecie. Walczą o nie piłkarze, siatkarze, koszykarze, siódme poty wylewają ciężarowcy i lekkoatleci. O czy mowa? To rzecz jasna medale, najlepiej ze szlachetnego kruszcu, jakim jest złoto. Takie krążki od ponad 100 lat niezmiennie pozostają symbolicznym odznaczeniem dla najlepszych zawodników na różnych imprezach. Co jeszcze sprawdzi się dobrze w charakterze wyróżnień dla uczestników rozgrywek sportowych?

Whitpress


Tradycyjnie medale dla najlepszychPodczas imprez sportowych, takich jak mistrzostwa kraju, kontynentu czy świata, w trakcie igrzysk olimpijskich i pomniejszych zawodów lokalnych, najlepsi sportowcy w każdej konkurencji otrzymują medale. Zwycięzca zgarnia złoty, wicemistrz - srebrny, a drugi wicemistrz - brązowy. Każdy uczestnik zawodów chciałby, by na jego szyi zawisł jeden z tych trzech medali.

Warto dodać, że takie krążki były po raz pierwszy wręczane sportowcom na igrzyskach olimpijskich, wzorowanych na antycznych zawodach, w 1896 roku w Atenach. Co ciekawe, najwybitniejszy sportowiec w swojej dziedzinie otrzymał wówczas srebrny medal i gałązkę oliwną, a za drugie miejsce wręczano brązowy krążek. Przez długi czas medale traktowano jak przypinki metalowe i wpinano je zawodnikom podczas uroczystości medalowej. Z czasem pojawił się złoty krążek.

Dziś nadal są wykorzystywane trzy medale, ale złoty dla zwycięzcy wcale nie jest wykonany w całości ze szlachetnego kruszcu. To krążek ze srebra, pokryty około 6 gramami złota. Natomiast brązowy medal jest wykonany ze stopu miedzi, cyny i cynku, stąd też jego charakterystyczny kolor.

Medale nie muszą być drogieNiezależnie od tego, z czego wykonane są medale, mają one dużą wartość dla biorących udział w rozgrywkach. To wyróżnienia, które są upragnione przez wszystkich zawodowych sportowców. Amatorzy również mogą gromadzić krążki za starty w zawodach. Organizatorzy imprez często decydują się na medale sportowe na zamówienie, z oznaczeniem dyscypliny sportowej, daty zawodów czy tytułu dla nagrodzonego. Medale bez dopisku mistrz bądź wicemistrz mają charakter tylko symboliczny i traktować należy je jako pamiątkę udziału w imprezie sportowej.

Co prócz medali?Rzecz jasna medale są kojarzone z najwyższymi honorami dla mistrzów sportu w danych konkurencjach. Jednak nie tylko one mogą być dowodem tego, że sportowiec osiągnął satysfakcjonujące wyniki. Zawodnikom można też wręczać dyplomy, statuetki i inne materialne prezenty.

Aby wyróżnić sportowców, niekoniecznie tych najlepszych, którzy zajęli pierwsze miejsca w klasyfikacjach, często przygotowuje się pinsy metalowe. To przypinki do klap marynarek czy żakietów, ale można je wpiąć praktycznie w każdy typ odzieży, w torebkę i torbę sportową, czy w czapkę. Przypinki metalowe będą pamiątką dla sportowca, który uczestniczył w zawodach w danym roku, kraju i miejscu.