czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 18 września 2007
  • wyświetleń: 2266

Czy Czesi kupią Silesie?

Już 21 września ma się rozpocząć przetarg na kopalnię Silesia, która obecnie jest własnością Kompanii Węglowej. Zarówno w polskiej, jak i w czeskiej prasie spekulowało się już sporo na temat ewentualnego uczestnictwa czeskiego giganta energetycznego (firma CEZ) w boju o polską kopalnię z Czechowic-Dziedzic.

Smaczku całej sprawie dodaje fakt, że gdyby CEZ zdecydował się na udział w tym przetargu, walczyłby w nim zapewne z innym czeskim koncernem - OKD. Zdenek Bakala, który pośrednio kontroluje to największe za naszą południową granicą przedsiębiorstwo górnicze, już dawno zapowiadał, że jest zainteresowany przejęciem Silesii na własność, gdy tylko zostanie ona wystawiona na sprzedaż.

Dodajmy, że czechowicka kopalnia może być dla Czechów (choć oczywiście nie tylko dla nich) łakomym kąskiem: jak pokazują analizy, skrywa jeszcze pod ziemią 100 mln ton wysokowartościowego węgla energetycznego.

Czy CEZ faktycznie powalczy o Silesię? - Myślę, że na temat naszego uczestnictwa w tym przetargu będziemy mogli powiedzieć cokolwiek dopiero wtedy, gdy jasne się stanie, co tak naprawdę jest wystawione na sprzedaż. Wszystko, co dzisiaj wiem na ten temat, to prawie wyłącznie plotki - powiedział Vladimir Cerny, prezes i dyrektor generalny spółki CEZ Polska. - Poczekajmy do 21 września - stwierdził i dodał, że jego firma jest zainteresowana poznaniem szczegółów oferty Kompanii Węglowej.

V. Cerny oznajmił również, że decyzja w sprawie ewentual-nego uczestnictwa CEZ-u w tym przetargu należeć będzie do zarządu. Ten zaś nie może jej podjąć, znając tylko i wyłącznie cenę minimalną, która, przypomnijmy, wynosi 113 mln zł.

źródło: finanse.wp.pl

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.