Wiadomości

  • 6 września 2021
  • wyświetleń: 1752

Podczas sesji RM podziękowano za upamiętnienie zaślubin Polski z morzem

Pandemia spowodowała, że dopiero 31 sierpnia podczas Sesji Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach Prezes Okręgu LMiR w Bielsku-Białej Edward Szpoczek mógł publicznie wyrazić wdzięczność za upamiętnienie zawarcia trwałego związku mieszkańców z polskim morzem.

Podczas sesji RM podziękowano za upamiętnienie zaślubin Polski z morzem
Podczas sesji RM podziękowano za upamiętnienie zaślubin Polski z morzem · fot. Edward Szpoczek


- Dziękuję za umożliwienie mi wypowiedzenia w imieniu Ligi Morskiej i Rzecznej podziękowań Władzom Miasta i Radnym, Radom Osiedli - Barbara, Dziedzice, Południe, Północ i Tomaszówka, Wydziałowi Promocji i Izbie Regionalnej, p.Edwardowi Grygierczykowi i kpt. Jerzemu Pielacińskiemu za realizację inicjatywy, by w 100-lecie Zaślubin Polski z Morzem w Pucku i 75 - rocznicę Zaślubin w Kołobrzegu ustawić na tzw. Kopalnioku obelisk upamiętniający te wydarzenia. Ma on przypominać, że odzyskanie przez Polskę swobodnego dostępu do morza otworzyło jej szansę na rozwój gospodarczy, a obywatelom na sportowe i rekreacyjne wykorzystywanie jego walorów - powiedział Edward Szpoczek podczas sesji czechowickiej Rady Miejskiej.

- Jednocześnie obelisk ten ustawiony w listopadzie ubiegłego roku powinien uświadamiać, że dostęp do morza nie został nam dany za darmo i na zawsze - "bo o twe wody szmaragdowe płynęła krew i nasze łzy", "przyszliśmy do ciebie morze, po ciężkim i krwawym trudzie". Stąd płynie powinność - "morze, nasze morze będziem ciebie wiernie strzec. Mamy rozkaz cię utrzymać, albo na dnie twoim lec, albo na dnie z honorem lec" - dodał Prezes Okręgu LMiR w Bielsku-Białej.

Podczas sesji RM podziękowano za upamiętnienie zaślubin Polski z morzem
Podczas sesji RM podziękowano za upamiętnienie zaślubin Polski z morzem · fot. Edward Szpoczek


- Wasze dzieło wpisało się w morską historię Czechowic-Dziedzic pieczołowicie spisaną przez p. Jacka Cwetlera. Mądre kultywowanie przeszłości jest szczególnie ważne dziś, gdy młodemu pokoleniu pokoleniu Polaków radzi się - "wybieramy przyszłość", a "przeszłości ślad dłoń nasza zmiata". Tymczasem Wy podążyliście słusznie za przesłaniem poety Jarosława Marka Rymkiewicza: "Wybierać można tylko z tego co jest, co ma jakąś określoną treść, a przeszłość jest właśnie pełna treści - jeśli wybierzemy przyszłość (czyli nic), jeśli wzgardzimy tym co jest w przeszłości to nie tylko przestaniemy być Polakami, ale w ogóle przestaniemy być - nie będzie nas, bo nie będziemy mieli żadnego życia duchowego, żadnej treści duchowej. Treścią życia duchowego jest treść przeszłości. Jeśli przeszłość znika, to znika wszystko - i nasze duchowe istnienie całkowicie wyparowuje, przestajemy istnieć" - podkreślił.

- Jeszcze raz dziękuję Wam, którzy musicie rozwiązywać codzienne problemy mieszkańców, za dalekowzroczność zakorzenioną w przeszłości. Przyjmijcie więc książkę pod tyt. "Morze szumi pod Tatrami", która pomoże pogłębiać pamięć i rozpalać miłość do polskich rzek i morza. Przedstawione są w niej osoby pochodzące z głębi kraju, także z naszego miasta, które swoje życie osobiste i zawodowe związały z morzem. "Trzymajmy się Morza", bo ono broni, żywi i wychowuje - podsumował Szpoczek.

mp / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.