Wiadomości

  • 2 września 2021
  • wyświetleń: 3017

Co nas czeka podczas kolejnej fali epidemii COVID-19?

Prof. nadzw. Dariusz Maciejewski - Krajowy Konsultant w dziedzinie Intensywnej Terapii i jednocześnie ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Wojewódzkiego - wyjaśnia m.in, co nas czeka podczas kolejnej fali zachorowań na Covid 19, a także na jakie szczególnie objawy powinny zwracać uwagę osoby zakażone, kolejnymi wariantami SARS CoV-2.

Co nas czeka podczas kolejnej fali epidemii COVID-19?
Co nas czeka podczas kolejnej fali epidemii COVID-19? · fot. Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej


- COVID 19 w każdej zmutowanej formie jest chorobą do końca nieprzewidywalną. Intensywna terapia w najlepszej formie organizacyjnej nie wyleczy tych, którzy ryzykują życiem swoim i innych, unikając szczepień - podkreślił dr hab.n.med. Dariusz Maciejewski, prof. nadzw., Krajowy Konsultant w Dziedzinie Intensywnej Terapii.

Dariusz Maciejewski, kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej przypomniał, że przebieg COVID19, szczególnie w przypadku ludzi obciążonych dodatkowymi schorzeniami systemowymi, okazał się podczas pierwszej i drugiej fali zakażeń SARS CoV-2 śmiertelny. - W oddziałach intensywnej terapii, które leczyły takich pacjentów, umierało w skali świata i Europy około 56 - 65% chorych. Nie był to efekt nieumiejętności leczenia lub braku sprzętu, czy leków. Zjadliwość samej choroby nałożonej często na to, co obiegowo nazywano schorzeniem
współistniejącym nie dawała medycynie, także tej intensywnej, większych szans
- powiedział ordynator.

Dariusz Maciejewski poinformował, opierając się na doniesieniach z Wielkiej Brytanii, Izraela, a także wnioskach polskich epidemiologów, że kolejna fala przyniesie od 10 tys. do 30 tys. zachorowań na Covid 19 dziennie. Zaznaczył jednak, że regionalnie te liczby mogą się różnić. - Już obserwujemy, że 90 proc. pacjentów, którzy umierają na Covid 19 we Włoszech i przebywają na oddziałach intensywnej terapii, to osoby niezaszczepione - wyjaśnił ordynator.

Co nas czeka podczas kolejnej fali epidemii COVID-19?
Co nas czeka podczas kolejnej fali epidemii COVID-19? · fot. Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej


Krajowy Konsultant w Dziedzinie Intensywnej Terapii podkreślił również, że zmutowane warianty SARS COV-2 - delta, kappa i lambda - dotykają coraz młodszych ludzi, także dzieci. Zaznaczył również, że śmiertelność w przebiegu peruwiańskiego wariantu lambda jest zdecydowanie większa, niż w innych sytuacjach. - Osobnicy w pełni zdrowia bardzo szybko znajdują się w strefie krytycznego zachorowania. Stąd niezbędne będzie ponownie kwalifikowane leczenie tych chorych w oddziałach zakaźnych i intensywnych terapiach - powiedział.

Dariusz Maciejewski podkreślił, że kluczowe dla przeżycia kolejnej fali będzie "pewne przeczulenie" na pojawiające się objawy. Symptomy będą inne, niż w przypadku poprzedniego wariantu alfa. - Częściej będziemy mieli do czynienia z pojawiającymi się zaburzeniami słuchu, kichaniem czy objawami pseudoanginowymi. Każde opóźnienie terapii będzie się wiązało z ryzykiem ciężkiego zachorowania i śmierci - powiedział specjalista. Dodał, że osoby szczepione, jeżeli już zachorują, przejdą Covid 19 znacznie łagodniej.

Zdaniem lekarza kolejna fala SARS CoV-2 będzie także wyzwaniem dla służby zdrowia. - Raczej nie przewiduję utworzenia szpitali covidowych i zapewne będziemy musieli przeorganizować naszą placówkę do regionalnej epidemiologii zachorowań. Największy problem powstanie przy konieczności zachowania dwóch strumieni chorych- tych przeznaczonych do planowego leczenia i zainfekowanych COVID 19 - przyznał.

mp / czecho.pl

źródło: Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj