Wiadomości

  • 9 września 2021
  • wyświetleń: 1298

Wojciech Waligóra nadal będzie kierował bielskim pogotowiem

Dotychczasowy dyrektor Bielskiego Pogotowia Ratunkowego, Wojciech Waligóra, wygrał konkurs ogłoszony przez organ prowadzący pogotowia, jakim jest powiat bielski. Rozpoczynająca się dzisiaj kadencja potrwa 6 lat. W konkursie wystartowały 2 osoby.

Wojciech Waligóra nadal będzie kierował bielskim pogotowiem
Wojciech Waligóra nadal będzie kierował bielskim pogotowiem · fot. Powiat bielski


Nadchodząca czwarta fala pandemii COVID-19 zajmuje teraz głowę dyrektorowi pogotowia. - To wkrótce już 2 lata walki z koronawirusem, co powoduje narastające zmęczenie ratowników. To wyjazdy do wezwań w kombinezonach, maskach i rękawicach ochronnych - mówi Wojciech Waligóra.

Bielskie pogotowie nie ma problemu z obsadą karetek, jak dzieje się to w różnych częściach kraju. - Wielki szacunek dla ratowników za zrozumienie sytuacji, jeździmy w pełnej obsadzie. Dużym niedoborem są karetki "S", które uzupełniamy teraz trzecim ratownikiem medycznym i jest to zabezpieczone. Problem narasta od kilku lat. Na rynku jest coraz mniej lekarzy medycyny ratunkowej, a dobowe stawki na karetkę nie były przez długi czas zmieniane - dodaje dyrektor BPR.

Wojciech Waligóra nadal będzie kierował bielskim pogotowiem
Wojciech Waligóra nadal będzie kierował bielskim pogotowiem · fot. Powiat bielski


Pytany o perspektywę kilku najbliższych lat dyrektor Waligóra mówi o ulepszaniu infrastruktury pogotowia (garaż dla każdej karetki), zabiegi o dodatkowe zespoły ratownictwa medycznego, świadczenie usług transportowych i zabezpieczenia medycznego, a także promocja pierwszej pomocy w przedszkolach i szkołach oraz szczepienia.

Wojciech Waligóra ma 54 lata, jest mieszkańcem Czańca. Ma wykształcenie wyższe - ukończył studia na kierunku pielęgniarstwo oraz studia podyplomowe z zarządzania placówkami ochrony zdrowia. W bielskim pogotowiu pracuje od 1989 r. Zaczynał jako dyspozytor, potem był przełożonym pielęgniarek, następnie kierownikiem zespołów wyjazdowych, ambulatoriów i dyspozytorów. Od 8 lat zarządza BPR jako dyrektor.
W powiecie bielskim i mieście Bielsko-Biała stacjonuje w sumie 12 karetek, z tego 7 na terenie powiatu. Dyspozytornią BPR zarządza od stycznia 2021 roku Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach.

mp / czecho.pl

źródło: Powiat Bielski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.