Wiadomości

  • 12 września 2021
  • wyświetleń: 3128

Podopieczni PWTZ przygotowali niezwykły spektakl

Pokazują na scenie, jak czuli się gdy pandemia COVID-19 zamknęła ich w domach. Podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej z Czechowic-Dziedzic i Kóz, prowadzonych przez stowarzyszenie Felicitas przygotowali "Spektakl wystarczająco aktualny". Ostatnio wystąpili w czechowickim Miejskim Domu Kultury.

Podopieczni PWTZ przygotowali niezwykły spektakl
Podopieczni PWTZ przygotowali niezwykły spektakl · fot. Powiat bielski


To opowieść o mieszkańcach krainy wystarczająco szczęśliwej, którzy nagle zostali zamknięci w czterech ścianach. Osoby niepełnosprawne wyszły na scenę ze swoimi terapeutami. Swoje emocje wyrażali ruchem i tańcem, z głośników popłynęły ich oryginalne wyznania o wyobcowaniu, samotności i wreszcie prośba o wsparcie. Dobrana muzyka tylko potęgowała wrażenie, sprawiała że widzowie ponownie przeżywali emocje związane z przymusowym zamknięciem. To dzięki tekstom m.in. Miousha "Nie mamy skrzydeł by latać a mimo tego to nasz cel ", czy Marii Peszek "Ej czy ktoś wie Jak tu jest na samym dnie".

Jak mówi Renata Mędrzak - Madusiok, prezes stowarzyszenia "Felicitas" i kierownik warsztatów, koronawirus wykluczył uczestników z codziennych zajęć. - Bardzo tęsknili za wzajemnym kontaktem, relacjami nawiązanymi na warsztatach - mówi. Spektakl, pod okiem terapeutki Ewy Król powstawał m.in. w ogrodzie czechowickiego Zespołu Szkół Specjalnych, w którym prowadzone są WTZ. Zachowując dystans można było ćwiczyć.

Oprócz braw aktorzy i twórcy spektaklu odebrali gratulacje i podziękowania w postaci kwiatów i koszy słodyczy od wicestarosty Andrzeja Kamińskiego, członka Zarządu Powiatu Barbary Adamskiej, przewodniczącej Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej Rady Powiatu Heleny Byrdy-Przybyła oraz Katarzyny Olszyny, szefowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Powiatowe Warsztaty Terapii Zajęciowej prowadzone są w Czechowicach-Dziedzicach, Kozach oraz w Bielskim Centrum Psychiatrii- Olszówka w Bielsku-Białej. Bierze w nich udział ok. 90 osób.

mp / czecho.pl

źródło: Powiat Bielski

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.