Wiadomości

  • 13 września 2021
  • wyświetleń: 7595

Gmina wydaje ponad 1,5 mln zł na prowadzenie lekcji religii

Aktywiści inicjatywy "Świecka szkoła" przygotowali interaktywną mapę "Cena religii", na której można sprawdzić koszty prowadzenia lekcji religii, jakie poniosły poszczególne samorządy. Według danych gmina Czechowice-Dziedzice wydała dokładnie 1 586 327,37 zł, co daje 313,13 zł na jednego ucznia.

ksiądz, kościół, koloratka, religia
Gmina wydaje ponad 1,5 mln zł na prowadzenie lekcji religii · fot. sxc.hu


Zestawienie zawiera informacje na temat kosztów poniesionych na nauczanie religii w roku szkolnym 2019/2020 w placówkach prowadzonych przez samorządy (o ile nie wspomniano inaczej). Na początku 2021 roku członkowie wojewódzkich grup świeckiej szkoły oraz osoby z niezależnych inicjatyw, w tym politycy, zapytali samorządy o to, jakie kwoty są przeznaczane na pensje pracowników, którzy zajmują się katechizacją młodzieży. Zebrane dane zostały przedstawione w formie interaktywnej mapy.

Jaką kwotę przeznaczono na prowadzenie lekcji religii w naszej gminie?
Jaką kwotę przeznaczono na prowadzenie lekcji religii w naszej gminie? · fot. www.cenareligii.pl


Powiat bielski na prowadzenie lekcji religii w swoich szkołach wydał 449 156,00 zł. Powyższe dane zostały uzyskane przez aktywistów inicjatywy "Świecka szkoła" od samorządów. Według obliczeń całkowity koszt zatrudnienia katechetów w Polsce to niemal miliard złotych. Warto dodać, że każdy samorząd musi zapewnić nauczanie religii wybranego wyznania według zasad określonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w 1992 roku z późniejszymi zmianami, a część kosztów prowadzenia lekcji religii w szkołach pokrywa subwencja oświatowa.

Subwencja oświatowa to środki przekazywane przez budżet Państwa samorządom z myślą o przeznaczeniu tych środków na cele edukacyjne. Te środki stanowią część budżetu jednostki samorządu, na który składają się również jej dochody własne. Samorządy w ramach swojego budżetu zabezpieczają środki na utrzymanie szkół, w tym na wynagrodzenia nauczycieli oraz organizację zajęć określonych w ramowym planie nauczania i w określanym przez dyrektora szkoły, szkolnym planie nauczania.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.