Wiadomości

  • 13 września 2021
  • wyświetleń: 823

Kariera programisty - co musisz wiedzieć?

Materiał partnera:

Programista to jeden z zawodów, na które wciąż jest bardzo duże zapotrzebowanie. Według prognoz popyt niebawem przekroczy podaż, również na krajowym rynku pracy. Jeśli chcesz rozpocząć karierę na tym stanowisku, zastanów się nad wyborem konkretnej specjalizacji. Musisz także przemyśleć swoją ścieżkę rozwoju. W zależności od przebiegu kariery możesz sprawdzić się na stanowisku Architecta IT lub Project Managera.

Technologia programowania - jaką warto wybrać?Podstawowym wymogiem w zawodzie programisty jest biegła znajomość wybranego języka programowania. Zastanów się, w oparciu o którą technologię chcesz pracować. Jeśli nie jesteś pewien, jak dokonać prawidłowego wyboru, zapoznaj się z aktualnymi ofertami pracy. Na branżowych portalach, takich jak the:protocol, znajdziesz najnowsze ogłoszenia wraz ze szczegółowym zakresem wymagań. Dzięki temu sprawdzisz, na które specjalizacje jest obecnie największe zapotrzebowanie. Natomiast wśród najpopularniejszych technologii programowania warto wymienić JavaScript, Java, C++, Python czy PHP. Oczywiście nie musisz ograniczać się wyłącznie do jednej z nich. W zawodzie programisty bardzo ważny jest ciągły rozwój, dlatego wraz z dalszym budowaniem kariery możesz poznawać kolejne języki programowania. Pamiętaj jednak, że co najmniej jedną technologię musisz znać w stopniu biegłym, wraz z charakterystycznymi dla niej frameworkami i bibliotekami. Warto podkreślić, że wybór konkretnego języka programowania wiąże się z innym rodzajem wykonywanych zadań, dlatego należy dokładnie zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami.

Ścieżka rozwoju programisty - najważniejsze informacjeJeśli już zaczniesz pracę w wymarzonym zawodzie, powinieneś zastanowić się nad swoją ścieżką rozwoju. Jedną z alternatyw jest kariera o profilu technicznym. W tym przypadku możesz zostać Architectem IT lub pracować na stanowisku Technical Project Manager. To świetna propozycja dla osób, które lubią poznawać nowoczesne technologie i nie ograniczają się wyłącznie do jednego języka programowania. Obecnie na doświadczonych Architectów IT jest duże zapotrzebowanie, dlatego ta ścieżka zawodowa pozwala na szybkie znalezienie intratnej posady. Inną propozycją może być kariera menedżerska. To doskonały wybór dla osób, które mogą pochwalić się wysoko rozwiniętymi umiejętnościami organizacyjnymi i świetnie odnajdują się na stanowisku liderskim. Zwieńczeniem kariery może być stanowisko IT Directora. Zanim jednak osiągniesz ten cel, będziesz pracował jako Senior Developer, Team Leader i IT Manager. Menedżerska ścieżka to dobre rozwiązanie dla każdego, kto potrafi w efektywny sposób zarządzać pracą całego zespołu. Szczególnie w tym wariancie kariery bardzo ważne są także zdolności komunikacyjne.

Na koniec warto wspomnieć o najczęściej spotykanych formach zatrudnienia programistów. Jeśli istotna jest dla Ciebie stabilna sytuacja, powinieneś nawiązać współpracę z firmą w oparciu o umowę o pracę. Alternatywą może być wykonywanie obowiązków zawodowych na kontrakcie - w tym przypadku sam będziesz decydował o wyborze konkretnego projektu.