Wiadomości

  • 15 września 2021
  • wyświetleń: 2715

Straż miejska przypomina o zakazie spalania odpadów zielonych

Przed nami czas jesiennych porządków w ogrodach i ogródkach działkowych. Z tego powodu czechowicka straż miejska przypomina o obowiązującym na terenie gminy Czechowice-Dziedzice całkowitym zakazie spalania odpadów zielonych na powierzchni ziemi.

Straż miejska przypomina o zakazie spalania odpadów zielonych
Straż miejska przypomina o zakazie spalania odpadów zielonych · fot. Straż miejska w Czechowicach-Dziedzicach


- Odpady zielone mogą być skompostowane w przydomowych kompostownikach lub oddane do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) przy ulicy Prusa w Czechowicach-Dziedzicach. Przepisy dotyczące obowiązku selektywnego zbierania odpadów ulegających biodegradacji (w tym odpadów zielonych), w przypadku gdy nie są kompostowane określone zostały w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Czechowie-Dziedzice Uchwała nr XXXI/367/20 Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach z dnia 15 grudnia 2020 roku w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie Czechowie-Dziedzice - informuje czechowicka straż miejska.

- Pomimo tego zdarza się bardzo często, że właściciele nieruchomości pozbywają się ściętej trawy, liści, chorych gałęzi drzew paląc je, narażając zdrowie sąsiadów zmuszając ich do wdychania duszącego dymu oraz zatruwając środowisko - dodają czechowiccy strażnicy miejscy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami nieprzestrzeganie obowiązków określonych w regulaminie podlega karze grzywny (art. 10 ust. 2a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach). Ponadto, zgodnie z art. 191 ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2012r. - Kto, wbrew przepisowi art. 155, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny. Osoba, która spala odpady zielone, liście, gałęzie w ogródku lub na działce, może zostać ukarana mandatem w wysokości do 500 zł.

mp / czecho.pl

źródło: Straż Miejska w Czechowicach-Dziedzicach

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.