Wiadomości

  • 16 września 2021
  • wyświetleń: 2372

Jakie są największe psy na świecie

Materiał partnera:

W Polsce panuje ostatnio moda na duże psy. Nie wszystkie z nich są jednak dostępne w naszym kraju. Czy największy pies świata jest w zasięgu Polaka i jakie wysokości osiągają takie osobniki?

Whitpress


Najpopularniejsze duże psy w PolsceNie wszystkie największe rasy są popularne w naszym kraju, ale bez problemu znajdziemy tu doga niemieckiego. Pomimo wzrostu to bardzo przyjazne i spokojne zwierzęta. Najczęściej są psami stróżującymi, obronnymi, ale mogą także służyć jako towarzysze osób ślepych lub o obniżonych możliwościach ruchowych. Największy pies świata należy do molosów, czyli rodzajów dogów o zwartej budowie, które mają silne umięśnienie i zazwyczaj krótki pysk. Rekord Guinnessa jeśli chodzi o duże psy należy do Giganta George'a, który miał 1 metr i 9 centymetrów w kłębie. Ważył aż 111 kilogramów.

Bardzo popularne są też bernardyny, które również należą do molosów. Ich wysokości dochodzą nawet do 90 centymetrów, ale są jeszcze cięższe niż dogi. Największe z osobników dochodzą do wagi 140 kilogramów. Ten największy pies świata pod względem ciężaru został wyhodowany przez szwajcarskich mnichów, aby był ich towarzyszem w codziennym życiu. Stąd może wynikać ich wielki spokój. Bernardyny są świetne nawet do zabaw z dziećmi. Duża waga niestety przekłada się na czas ich życia i wynosi średnio 11 lat.


Jaki jest największy pies świata?Najwyższym psem w historii był Zeus, który podobnie jak George był dogiem niemieckim. Co prawda nie był aż tak wielki objętościowo, bo był chudszy, ale nikt jeszcze nie pobił go w pionie. Zeus mierzył w kłębie aż 111,8 centymetra, a jeżeli stanął na tylnych łapach to osiągał aż 2,26 metra. Ważył jednak zaledwie 70 kilogramów, wiec postawił raczej na długość. Największy pies świata nie zawsze znaczy najcięższy.

Na świecie bardzo znane są też nowofundlandczyki, które osiągają aż 75 centymetrów. Rekordzistą jest osobnik Harry, który ważył około 70 kilogramów. Te duże psy mają bardzo obszerną sierść, wskutek czego wydaje się, że są jeszcze większe niż są w rzeczywistości. Nowofundlandczyki to kolejne łagodne psy, które zostały wyhodowane w kanadyjskiej Nowej Fundlandii. Bardzo dobrze czują się w górach, kiedy bardzo często wchodzą w rolę ratowników. Nie straszna im też woda, dzięki czemu uzyskały nazwę "wodowłazów", co przydatne jest zwłaszcza w misjach ratowniczych.

Do rekordzistów należą też mastify angielskie, które ważą czasami nawet 100 kilogramów. Z wyglądu przypominają odrobinę buldogi, ale w dużo większej skali. Największe osobniki dochodzą do 90 centymetrów wysokości. Mastify angielskie również należą do molosów, a zostały wychowane oczywiście w Anglii. Świetnie nadają się do stróżowania, ale mają przy okazji łagodnie usposobione, przez co świetnie nadają się jako codzienni towarzysze.

Inne popularne duże psy świataNieoficjalnie największy pies świata to wilczarz irlandzki, który miał mieć podobno 120 centymetrów długości. Nie jest to jednak oficjalnie potwierdzony rekord Guinnessa. Byłoby to duże odstępstwo od reguły, bo osobniki tej rasy osiągają przeważnie około 80 centymetrów. Ważą zazwyczaj 50 kilogramów, co nie imponuje względem pozostałych psów na tej liście. Wilczarze irlandzkie zaliczane są do grupy chartów, a więc osiągają bardzo wysokie prędkości biegu. Były bardzo popularne na Wyspach Brytyjskich ze względu na umiejętność polowania, zwłaszcza jeleni oraz wilków.

Bardzo duże psy hodowano też w Niemczech, a dotyczy to zwłaszcza leonbergerów. Mierzą zazwyczaj 75 centymetrów przy średniej wadze 75 kilogramów. Są to psy górskie, bardzo przydatne podczas akcji ratowniczych. Często wykorzystywano je w Alpach w celach pasterskich. Współcześnie cenione są jako psy-towarzysze w domach. Są bardzo przyjazne i pomimo wzrostu są bardzo bezpieczne dla dzieci.

Nie można zapominać o owczarkach kaukaskich, które osiągają miejscami 80 centymetrów. Największy pies świata zdaniem Rosjan został wyhodowany swego czasu na Kaukazie. Swego czasu służył do pilnowania owiec przy stromych szczytach gór. Służył też często w rosyjskiej policji, ale po upadku Muru Berlińskiego służy już głównie jako pies obronny w domach.

Zobacz też: Jakie pies będzie odpowiedni dla dziecka?