Wiadomości

  • 21 września 2021
  • wyświetleń: 3559

Wrak osobowego opla zniknął z parkingu pod stadionem MOSiR

Usunięto wrak samochodu, który w ostatnim czasie stał na parkingu przy czechowickim stadionie MOSiR. Jak podkreśla SM, stało się to dzięki staraniom jednostki.

Straż miejska usunęła wrak pojazdu z parkingu przy stadionie MOSiR
Wrak osobowego opla zniknął z parkingu pod stadionem MOSiR · fot. Straż miejska w Czechowicach-Dziedzicach


Samochód został usunięty z terenu MOSiR w czwartek, 16 września. - Pojazd nie posiadał tablic rejestracyjnych, a jego wygląd zewnętrzny świadczył, że jest nieużytkowany. Po wykonaniu niezbędnych czynności udało się ustalić właściciela pojazdu, który zlecił jego usunięcie - informuje straż miejska w Czechowicach - Dziedzicach.

Straż miejska przypomniała również, jaki samochód określany jest "wrakiem pojazdu". Zgodnie z prawem o ruchu drogowym jest nim pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub policję na koszt właściciela lub posiadacza (na wniosek zarządcy drogi).

- Organem wskazanym przez ustawodawcę, do usuwania wraków z drogi na koszt właściciela, jest straż miejska i policja. Należy zwrócić uwagę na wskazania ustawodawcy zawarte w tym przepisie: "pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych" - pozornie zapis ten jest jasny i czytelny. Jednak należy sprawdzić, czy na przedniej szybie samochodu jest widoczna naklejka z numerem rejestracyjnym. Jeżeli jest to taki samochód nie jest pozbawiony obowiązkowych cech identyfikacyjnych jakimi są tablice rejestracyjne - podkreśla czechowicka SM.

- Na co ma zwrócić uwagę osoba, która kwalifikuje pojazd jako nieużywany? Czy karoseria pokryta grubą warstwą brudu jest wystarczającym powodem do usunięcia pojazdu? A może korozja nadwozia, brak powietrza w ogumieniu lub powybijane lusterka, będą spełniały kryteria wraka? Tak zapisana przez ustawodawcę dyspozycja nakazuje wzrokowe oględziny wyglądu zewnętrznego samochodu i tylko na tej indywidualnej ocenie należy kwalifikować pojazdy jako wraki. Z pewnością należy każdy przypadek rozpatrywać indywidualnie - dodaje straż miejska.

SM zwróciła również uwagę na zapis "pojazd (...) może zostać usunięty z drogi (...). - Może, to znaczy, że nie musi. Funkcjonariusz nie ma obowiązku zlecenia natychmiastowego usunięcia pojazdu nieużywanego. Może najpierw wykonać szereg czynności sprawdzających, które doprowadzą go do właściciela samochodu, a dopiero jeżeli to się nie powiedzie może zlecić odholowanie wraka na parking strzeżony - wyjaśnia jednostka.

Funkcjonariusze czechowickiej straży miejskiej dodają również, że ustawodawca wyraźnie wskazuje, że na podstawie art. 50a ustawy prawo o ruchu drogowym można usunąć tylko te pojazdy, które pozostawione są na drodze publicznej bądź wewnętrznej położonej w strefie ruchu lub zamieszkania.

- Pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela w przypadku pozostawienia pojazdu w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu. W pierwszym przypadku pojazd zostaje odholowany po wydaniu dyspozycji przez straż miejską lub policję na wniosek zarządcy drogi. W przypadku drugim, pojazd usuwany jest na bezpośrednie zlecenie strażnika lub policjanta na koszt właściciela w związku ze stwierdzeniem faktu utrudniania ruchu lub stanowienia zagrożenia bezpieczeństwa dla innych użytkowników - podsumowuje czechowicka straż miejska.

mp / czecho.pl

źródło: Straż Miejska w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.