Wiadomości

  • 21 września 2021
  • wyświetleń: 1785

A może soczewki kontaktowe ?

Materiał partnera:

Osoby borykające się z wadami wzroku, a tych jest według szacunków około 80% społeczeństwa, decydują się najczęściej na okulary korekcyjne. Widać jednak, że rośnie też popularność soczewek kontaktowych. Słusznie, bo to bardzo wygodny i funkcjonalny sposób na radzenie sobie z kłopotami ze wzrokiem. Myśleliście kiedyś, by się na nie zdecydować? Jeśli tak, to podpowiadamy, o czym należy wiedzieć.

Silnet


Krok pierwszy - wizyta u specjalistyPrzed zakupem pierwszych szkieł kontaktowych koniecznie należy udać się do specjalisty. Jakiego wybrać i czym się różni okulista od optyka i od optometrysty? Te trzy specjalności przywykliśmy kojarzyć z wadami wzroku, chociaż nie do końca poprawnie, bo różnią się one między sobą. Okulista jest specjalistą od chorób oczu, ich rozpoznawaniu i leczeniu. Tymczasem dalekowzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm czy prezbiopia nie są chorobami, a wadami wzroku. Specjalistą od badania oczu i doboru metod korekcji jest tymczasem optometrysta, który zresztą po zdiagnozowaniu choroby wzroku, jak np. jaskra, skieruje pacjenta właśnie do okulisty. Optometrysta skupia się na korygowaniu wad wzroku, nie tylko dobierając odpowiednie do tego narzędzie, ale też ucząc pacjenta z jak z niego korzystać, np. zakładać czy przechowywać soczewki kontaktowe czy dopasować oprawki. Z kolei optyk wykonuje okulary na podstawie recepty wystawionej przez okulistę czy optometrystę. Dlaczego badanie jest konieczne, nawet jeśli na soczewki kontaktowe decyduje się osoba nosząca już okulary? Wydawałoby się, że kwestia jak odczytać wadę z recepty jest prosta, jednak nie do końca. Okulary i soczewki różnią się między zasadą działania. Jedne są umieszczone przed okiem, drugie bezpośrednio na gałce ocznej. Mogą różnić się mocą (dioptriami), na recepcie na soczewki pojawiają się też inne parametry. Tak więc pomoc specjalisty jest konieczna do właściwego doboru soczewki, ale też dla bezpieczeństwa narządu wzroku.

Krok drugi - jakie soczewki kontaktowe wybrać ?Silnet


Kontaktologia to rozwojowa dziedzina, obecnie na rynku standardem są szkła o dużo wyższej jakości i większym komforcie noszenia niż kilkanaście lat temu. Najczęściej wymienia się rodzaje soczewek kontaktowych bazując na czasie, przez jaki mogą one być noszone.

Mogą to być więc soczewki jednodniowe i soczewki o przedłużonym czasie noszenia. Jednodniowe są jednocześnie jednorazowe - zakładamy je rano, zdejmujemy zaś wieczorem, przed położeniem się spać. Jeśli z jakiegoś powodu były wyjmowana w czasie dnia, nie powinny być zakładane ponownie - należy wtedy sięgnąć po nową, świeżą parę. Dla wielu osób noszenie soczewek tylko przez jeden dzień jest zaletą, bo nie trzeba wtedy przechodzić całej procedury ich mycia i przechowywania. Uważane są też za najbardziej higieniczne i przyjazne dla oka. Mają jednak wadę - są droższe niż soczewki o dłuższym czasie noszenia. Do tego rodzaju należą przede wszystkim soczewki kontaktowe miesięczne, które mogą być używane przez okres 30 dni. Dostępne są także soczewki dwutygodniowe czy kwartalne, jednak nie cieszą się tak dużą popularnością jak miesięczne. Takie soczewki po zdjęciu należy umyć specjalnym płynem i odłożyć do pojemniczka.

Jest jeszcze jeden rodzaj soczewek kontaktowych, występujących w ramach tych, o przedłużonym czasie noszenia. Są to tzw. soczewki "dzień i noc", zwane też całodobowymi. Jak sama nazwa wskazuje można nosić je całą dobę, w tym również spać w nich. Teoretycznie miesięczne soczewki całodobowe można nosić nawet 30 dni bez wyjmowania (jeśli okoliczności na to pozwalają), chociaż optometryści nie zalecają takich praktyk, sugerując zdjęcie soczewek co kilka dni i przemycie ich.