Wiadomości

  • 22 września 2021
  • wyświetleń: 965

Jak się przygotować do jesieni w ogrodzie?

Materiał partnera:

Gdy kończy się lato ogród dostaje rumieńców i zaczyna nabierać kolorów. Liście mieniące się w różnych barwach wyglądają bardzo atrakcyjnie. Jednocześnie jest to czas dla ogrodnika, żeby przygotować ogród na nadejście chłodniejszych temperatur. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Jak się przygotować do jesienie w ogrodzie?

Whitpress

Źródło zdjęcia: Saklakova / Shutterstock.com

Dbałość o porządek na powierzchni trawnikaJesień to czas, kiedy trawnik rośnie wolniej niż latem lub wiosną. Mimo wszystko wciąż wypada regularnie kosić trawę, dlatego rekomendowane jest wyposażenie się w szybkie kosiarki, które uporają się z trawnikiem. Bez większego znaczenia czy będzie to kosiarka elektryczna czy spalinowa. Istotne jest jedynie to, żeby był to sprzęt, który nie pozostawia pozostałości skoszonych źdźbeł na trawniku, gdyż te mogą pozostać do zimy i tym samym ziemia na wiosnę może nie być odpowiednio oczyszczona. Dlatego jesienią należy skupić się na tym, żeby na trawniku nie pozostały resztki traw, liści oraz pozostałe obumarłe rośliny. Całość na zimę powinna być przygotowana "na czysto". Można za to stosować nawozy np. potasowe lub fosforowe, które wzmocnią ukorzenienie oraz użyźnią glebę. Nawożenie bywa błędnie pomijane jesienią co może skutkować przerzedzeniem widocznym w następnym sezonie.

Shuterstock

Źródło zdjęcia: encierro / Shutterstock.com

Przygotowanie pozostałych roślin do zimyPozostałe rośliny można przygotować na chłodniejsze temperatury zabezpieczając je niewielką warstwą ziemi. W przypadku najbardziej delikatnych gatunków można dodatkowo zastosować przykrycie trocinami lub słomą. Ponadto, należy usunąć rośliny jednosezonowe, gdyż w przeciwnym razie opadną i "użyźnią" glebę w sposób jaki nie jest rekomendowany.

Jesień to także ostatni czas na dokonanie przycięcia drzew i krzewów. Do tego celu niezbędne będą praktyczne sekatory do żywopłotu. Jeśli jednak przycinanie nie wydaje się konieczne to dobrze będzie odczekać do początku przyszłego sezonu, gdyż w przypadku większości gatunków roślin rekomenduje się wykonywanie przycinania na początku wiosny.

Zwieńczeniem jesiennych prac ogrodowych będzie wyposażenie się w doniczki, w których rośliny mogą przetrwać ciut dłużej niż w otwartej przestrzeni ogrodu. Jesienne aranżacje wykonane w doniczkach zdecydowanie mają swój unikalny urok.