Wiadomości

  • 23 września 2021
  • wyświetleń: 2085

[FOTO] Kaniów: wspólne ćwiczenia służb reagowania na wypadek lotniczy

Policjanci z Komisariatu Policji w Czechowicach-Dziedzicach wspólnie z administracją i służbami porządkowymi Lotniska w Kaniowie przeprowadzili ćwiczenia z reagowania, gdy dojdzie do wypadku lotniczego. Miały one na celu doskonalenie współpracy pomiędzy tymi podmiotami oraz wypracowania standardów reagowania w sytuacjach kryzysowych. Ćwiczenia przebiegły prawidłowo.

Ćwiczenia na lotnisku w Kaniowie - 23.09.2021 · fot. KMP Bielsko-Biała


- Na lotnisku w Kaniowie, podczas lądowania samolotu kończącego lot widokowy, dochodzi do niebezpiecznego zdarzenia. Samolot podchodząc do lądowania dostaje z lewej strony silny podmuch wiatru. Pilot stracił panowanie nad sterami, a następnie rozbił maszynę. Takie było wyjściowe założenie przeprowadzonych ćwiczeń - informuje asp. szt. Roman Szybiak, p.o. oficera prasowego KMP w Bielsku-Białej.

- W wyniku awaryjnego lądowania, znajdujący się na pokładzie samolotu pilot i pasażer odnieśli obrażenia. Istniała także groźba wybuchu pożaru, dlatego niezbędna była szybka ewakuacja osób znajdujących się na pokładzie. Sytuację zaobserwowali Prezes Bielskiego Parku Technologicznego Lotnictwa, Przedsiębiorczości i Innowacji oraz dyrektor operacyjno-techniczny, którzy podjęli decyzję o natychmiastowym powiadomieniu służb i podjęli decyzję o zamknięciu lotniska - dodaje przedstawiciel bielskich mundurowych.

Szkolenie zostało przeprowadzone w celu przygotowania personelu do reagowania w sytuacjach kryzysowych oraz działania w stanie zagrożenia. Chociaż odbywały się one według założonego scenariusza, miały dynamiczny przebieg, a ich celem było jak najbardziej realistycznie odzwierciedlenie niebezpiecznej sytuacji. Takie przedsięwzięcia, poza założeniami szkoleniowymi wynikającymi z rozporządzenia Ministra Transportu - mają również za zadanie doskonalić współpracę pomiędzy służbami porządkowymi.

- Wypracowane schematy i sposoby reagowania na podobne zagrożenia mogą okazać się bowiem bezcenne, kiedy do podobnej sytuacji doszłoby w rzeczywistości. Współdziałanie służb i poznanie wzajemnych kompetencji jest jednym z kluczowych zagadnień interdyscyplinarnego zarządzania kryzysowego - podsumowuje Szybiak.

mp / czecho.pl

źródło: KMP Bielsko-Biała

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.