Wiadomości

  • 24 września 2021
  • 25 września 2021
  • wyświetleń: 4762

Burmistrz odpowiada ws. miernika prędkości na ul. Górniczej

Do burmistrza Czechowic - Dziedzic, Mariana Błachuta zgłosił się jeden z mieszkańców miasta, który zapytał, jakie są szanse na postawienie na ul. Górniczej radarowego wyświetlacza prędkości, ponieważ, jak podkreśla, "droga nie posiada pobocza, zaraz obok niej znajdują się tory kolejowe, a kierowcy rozpędzają się tam do prędkości o wiele większych niż powinni".

Burmistrz odpowiada ws. miernika prędkości na ul. Górniczej
Burmistrz odpowiada ws. miernika prędkości na ul. Górniczej · fot. Google Street View


- Kiedyś pytałem już Pana jakie są szanse na powstanie chodnika na ulicy Górniczej, od osiedla Górniczego (Familoków), do okolic przedsiębiorstwa Wigmar. Odpowiedział Pan wtedy że droga nie należy do miasta oraz że nie ma na to obecnie środków pieniężnych. Moje pytanie tym razem brzmi: czy jest szansa na wiele tańsze rozwiązanie, a mianowicie na radarowy wyświetlacz prędkości, podobny jak ten na ulicy Węglowej. Taki "radar" w jakimś stopniu działa na kierowców - pyta jeden z mieszkańców Czechowic - Dziedzic.

- Przypominam kolejny raz, że ta droga nie posiada pobocza, zaraz obok niej znajdują się tory kolejowe, a kierowcy rozpędzają się tam do prędkości o wiele większych niż powinni. Wiem, że to nie jest centrum miasta, jednak tutaj także zdarzają się piesi, którzy są tu w bardzo kiepskiej sytuacji, szczególnie w zimowe dni. Dodatkowo nieopodal powstaje plac zabaw, który pewnie spotęguje ruch dzieci na tej drodze. W razie braku możliwości działania ze strony Miasta Czechowice-Dziedzice bardzo bym prosił o informacje pod jakim adresem, lub u jakiego radnego powiatu mogę w tej sprawie interweniować? - czytamy w zapytaniu do burmistrza.

Poniżej publikujemy odpowiedź burmistrza Czechowic - Dziedzic, Mariana Błachuta.

Szanowny Panie,

Zasygnalizowany przez Pana w ubiegłym roku temat bezpieczeństwa pieszych, w tym dzieci, poruszających się ulicą Górniczą w Czechowicach-Dziedzicach uważam za niezwykle istotny. Dlatego, choć jest to ulica powiatowa, zleciłem podległym mi służbom analizę możliwości wybudowania w przyszłości chodnika wzdłuż ulicy Górniczej, na odcinku od ulicy Rumana do Kaniowskiej. Ocena ta wykazała niestety, że ze względu na trudne warunki terenowe - głównie brak pobocza o wystarczającej szerokości, byłoby to zadanie niezwykle kosztowne (konieczność wykupu prywatnych gruntów), a na niektórych odcinkach ulicy - ze względu na usytuowanie budynków i wjazdów na posesje - wręcz niemożliwe.

Dlatego z zadowoleniem przyjąłem zaproponowane przez Pana rozwiązanie - faktycznie znacznie tańsze i łatwiejsze w realizacji - polegające na zainstalowaniu na ulicy Górniczej miernika prędkości z wyświetlaczem. Taki "radar", ostrzegający kierowców rozwijających nadmierną prędkość, działa od już na terenie osiedla "Renardowice", gdzie rotacyjnie montowany jest na ulicach: Węglowej, Szkolnej i Traugutta. Z informacji płynących od mieszkańców oraz Zarządu Osiedla wynika, że sprawdza się w "dyscyplinowaniu" kierowców, którzy - przynajmniej w części - widząc ostrzeżenie o przekroczeniu dopuszczalnej prędkości, wyraźnie zwalniają. Dlatego, zwróciłem się do Zarządu Osiedla "Barbara" z prośbą o rozważenie zakupienia takiego urządzenia na potrzeby Waszego osiedla. We wspólnym zakupie, którego chcielibyśmy dokonać w 2022 roku, partycypowałaby gmina. Zakup urządzenia, który mam nadzieję uda się nam zrealizować, poprawi bezpieczeństwo na wskazanym przez Pana odcinku ulicy Górniczej.

Z wyrazami szacunku, Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut

mp / czecho.pl

źródło: www.czechowice-dziedzice.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.