czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 26 września 2021
  • wyświetleń: 1386

Co zrobić, gdy natrafimy na niewybuch? Policja wyjaśnia

Bielscy policjanci w samym wrześniu już 4 razy zabezpieczali niewybuchy z okresu II wojny światowej odnalezione w naszym regionie. Niebezpieczne znalezisko najczęściej jest odnajdywane podczas prac ziemnych lub drogowych, trafiają też na nie grzybiarze lub spacerowicze, a czasami dzieci. Co zrobić, gdy znajdziemy niewybuch?

Reklama

Niewybuchy z czasów II wojny światowej · fot. KMP Bielsko-Biała


W samym tylko wrześniu policjanci już 4 razy byli wzywani w związku z odnalezieniem niewybuchów z okresu II Wojny Światowej. 9 września mieszkaniec Bestwiny spacerując w pobliżu swojego domu, odnalazł pocisk artyleryjski. Z kolei 18 września podczas leśnego spaceru mieszkaniec Jaworza przechadzając się po okolicznym lesie, natrafił na dwa pociski moździerzowe. 21 września, również w lesie, tym razem w Janowicach mieszkaniec podczas spaceru natrafił na pocisk artyleryjski. Ostatnia taka interwencja miała miejsce wczoraj w Jasienicy. W zagajniku niedaleko swojego domu na pocisk artyleryjski natrafił spacerujący tamtędy mężczyzna.

- Po zgłoszeniu na miejsce natychmiast kierowani są policjanci z najbliższego patrolu, którzy zabezpieczają niebezpieczne znalezisko przed dostępem osób postronnych oraz wzywają policyjnego pirotechnika. Funkcjonariusz przeszkolony w zakresie rozpoznania minersko-pirotechnicznego sprawdza, czy znalezisko jest rzeczywiście niewybuchem, ocenia jego stan oraz określa czy jest konieczna ewakuacja okolicznych mieszkańców. Następnie, jeśli jest taka konieczność, mundurowi zabezpieczają wyznaczone przez pirotechnika miejsce przed dostępem osób postronnych. Dyżurny jednostki policji na terenie, której ma miejsce zdarzenie, o odnalezieniu niewybuchu powiadamia saperów z jednostki wojskowej w Gliwicach, którzy niezwłocznie odbierają zabezpieczone niewypały - wyjaśnia KMP w Bielsku-Białej.

- Pamiętajmy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać. Miejsce, gdzie się ono znajduje, dobrze jest wstępnie zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć. O znalezisku należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę policji. Pamiętajmy, że bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia dochodzące nawet do kilkuset metrów - dodają mundurowi.

mp / czecho.pl

źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.