Wiadomości

  • 28 września 2021
  • wyświetleń: 1648

Zbiorniki na wodę - sposób na zmniejszenie zużycia wody

Materiał partnera:

Retencja wody to jeden z promowanych sposób na ochronę zasobów wodnych. Zatrzymywanie wody opadowej i wprowadzanie jej do środowiska przy czynnościach związanych z eksploatacją domu to jeden z postulatów promowany nie tylko przez organizacje pro środowiskowe, ale także rząd. Na zatrzymywanie deszczówki decyduje się także coraz więcej mieszkańców wolnostojących nieruchomości. Zminimalizowanie strat z zasobach wodnych to działanie nie tylko proekologiczne, ale również pomagające w zmniejszeniu wydatków na wodę. Dowiedz się, jaki zbiornik na deszczówkę wybrać do swojego gospodarstwa domowego.

Źródło: unsplash.com


1. Magazynowanie wody - czy to ma sens?
2. Zbiorniki na wodę deszczową - typy pojemników do wody deszczowej
3. Gdzie umieścić zbiornik na wodę?
4. Jak wpasować zbiornik na wodę do otoczenia?

Pojemnik do magazynowania wody - kiedy warto go zainstalować?Prace związane z obsługą domu i ogrodu wymagają dużej ilości wody, co potwierdzić mogą zapewne wszyscy mieszkańcy nieruchomości jednorodzinnych. Sprzątanie, mycie samochodu, spłukiwanie toalet, mycie okien czy podlewanie ogrodu i roślin doniczkowych - wszystko to wymaga regularnego zużywania dużej ilości zasobów wodnych. Warto wiedzieć jednak, że do tego typu działań nie musimy używać wody pitnej. W większości gospodarstw domowych korzystne, pod względem oszczędności, może okazać się wykorzystanie deszczówki, a także zużytej w ciągu dnia wody wodociągowej. Wykorzystana na przykład do mycia naczyń woda może mieć także dalsze zastosowanie. Użyć można jej np. do spłukania toalety.

Biorąc pod uwagę, że średnio 45 procent wody zużywane jest do podlewania roślin i innych czynności związanych z prowadzenie gospodarstwa domowego, przydatne mogą okazać się zbiorniki naziemne, dzięki którym można zebrać w łatwy sposób wodę deszczową. To z kolei dobre źródło zasobów wodnych, które pozwoli w znaczny sposób zredukować koszty związane z eksploatacją domu. Jak wynika ze statystyk, wydatki mogą obniżyć się nawet o 50 procent. Oprócz tego nie można zapomnieć również o ekologicznym aspekcie zbierania deszczówki. Jeżeli szukasz więc możliwości życia w sposób przyjazny środowisku, a przy tym jesteś zainteresowany ideą samowystarczalnego domu, powinieneś wziąć pod uwagę korzyści, jakie niesie za sobą zbiornik na wodę opadową.

Zbiorniki na wodę deszczową - typy pojemników do wody deszczowejNajprostsze zbiorniki na wodę to beczki. Wybierając taki model pojemnika, który ma przy tym być wyeksponowany w ogrodzie, szczególną uwagę warto zwrócić na materiał, z którego został wykonany. W ogrodową aranżację dobrze wpiszą się np. beczki wykonane z materiału, który przypomina drewno. Inna opcja to modele, których wygląd przywodzi na myśl modną cegłę. Dobrym wyborem mogą być też pojemniki antracytowe. W zależności od aranżacji zieleńca i własnych preferencji, można zdecydować się także na dekoracyjne zbiorniki, które będą nie tylko funkcjonalnym, ale również ozdobnym uzupełnieniem ogrodu.

Oprócz aspektów wizualnych, którymi różnią się między sobą poszczególne pojemniki, warto wiedzieć, że dostępne są dwa różne typu pojemników: naziemne i podziemne. Przy zbiornikach naziemnych warto zwrócić uwagę na ich estetykę. Umieszczane w ziemi pojemniki naziemne są natomiast niewidoczne, dzięki czemu nie zaburzają kompozycji ogrodu. Ich montaż wymaga natomiast dodatkowej pracy.

Szeroki wybór zbiorników na wodę dostępny jest w sklepie Castorama.

Gdzie umieścić zbiornik na wodę?Zbiorniki na wodę umieścić można niemal wszędzie, gdzie istnieje szansa na zebranie wody opadowej. Najczęściej pojemniki stoją w ogrodzie, jednak wodę deszczową zebrać można także do zbiorników umieszczonych na balkonie. W tym miejscu dobrze sprawdzą się szczególnie mniejsze pojemniki, a nawet doniczki.

Aby zwiększyć efektywność zbierania deszczówki, warto zdecydować się na miejsce, gdzie wody jest szczególnie dużo - przy zakończeniach rynien czy pod krańcem dachu. Dodatkowo warto wyposażyć pojemnik w specjalny filtr, który zatrzyma zanieczyszczenia i oczyści zbieraną wodę z największych zabrudzeń.

Warto wiedzieć, że dostępne są także systemy, które pozwalają uzyskać wodę pitną: https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/nawadnianie/pompy-i-zbiorniki/zbiorniki.html.


Jak wpasować zbiornik na wodę do otoczenia?Dla wielu osób znaczenie może mieć estetyka zbiorników. Z tego powodu, oprócz wyglądu samego pojemnika, warto zadbać także o jego wpasowanie od otoczenia. Dobrym wyjściem jest montaż zbiorników o kształcie prostopadłościanu lub walca, które z łatwością dopasować można do bryły budynku. Ciekawym pomysłem może być również zakrycie zbiorników kwiatami lub krzewami. W takim wypadku warto rozważyć wybór zbiornika w kolorze zielnym, który dodatkowo wpisze się w otoczenie. Istotna jest również wielkość zbiornika. W większości gospodarstw domowych wybierane są pojemniki o pojemności 100 lub 200 litrów. Dostępne są jednak także modele o dużo większej pojemności, nawet 2 tysiące litrów. Zbiornik na wodę powinien także odznaczać się wysoką wytrzymałością. Biorąc pod uwagę, że pojemnik będzie umieszczony na dworze, powinien być odporny na czynniki atmosferyczne.