Wiadomości

  • 28 września 2021
  • wyświetleń: 1259

Zimne i gorące portfele kryptowalutowe. Co wybrać?

Materiał partnera:

Portfele kryptowalutowe służą do samodzielnego przechowywania kryptowalut. Dzielimy je na dwa podstawowe rodzaje, tzw. zimne portfele kryptowalutowe oraz gorące portfele kryptowalutowe. Nie oznacza to jednak, że osoba posiadająca kryptowalutę musi wybrać wyłącznie jeden z nich. Możliwe jest trzymanie części środków na kombinacji dwóch portfeli.

Podstawowe definicjeZrozumienie idei i sposobu działania obu portfeli nie jest trudne. Gorące portfele są podłączone do Internetu, charakteryzują się szybkością przesyłu informacji i znacząco ułatwiają handel kryptowalutami. Z drugiej strony, z powodu tego, że działają w świecie online, mogą być bardziej narażone na ataki hakerów. Ta kwestia nie grozi zimnym portfelom, które działają w trybie offline, przez co charakteryzują się większym bezpieczeństwem, jednak są mniej wygodne. Jaki portfel kryptowalutowy wybrać dla siebie? Jakie są główne zalety i wady obu rozwiązań? Tym kwestiom przyjrzymy się w poniższym artykule.

Gorące portfele - co warto o nich wiedzieć?Gorące portfele (ang. hot wallets) to najpopularniejszy rodzaj opcji przechowywania kryptowalut. Ich cechy charakterystyczne to prostota obsługi, łatwa konfiguracja, nieograniczony dostęp i szybkość działania. Gorący portfel to nic innego jak portfel mobilny, portfel stacjonarny pobrany na komputer lub laptopa, lub konto na giełdzie kryptowalutowej. Są idealnym rozwiązaniem dla wszystkich tych użytkowników, którzy chcą korzystać z niego na co dzień, praktycznie bez ograniczeń.

Kto powinien wybrać gorące portfele do przechowywania swoich kryptowalut?

  • osoby, które handlują kryptowalutami na giełdzie oraz regularnie korzystają z cyfrowych walut jako środka płatniczego
  • użytkownicy, którzy chcą mieć łatwy i bezproblemowy dostęp do swoich środków na telefonie i komputerze za pomocą kilku kliknięć.


Czy gorące portfele mają jakieś wady? Największą z nich jest problem z bezpieczeństwem i możliwość przechwycenia środków na przykład przez cyberprzestępców. Z tego powodu zaleca się dywersyfikację środków i nieumieszczania dużej ilości kryptowaluty w jednym portfelu.

Zimne portfele - podstawowe informacjeZimne portfele, w których można przechowywać swoją kryptowalutę, nie są połączone z Internetem. Oznacza to, że są bardziej bezpieczne niż wcześniej omawiane gorące portfele i są doskonałym sposobem na długoterminowe przechowywanie swojej kryptowaluty. Nie oznacza to, że do środków umieszczonych na tego rodzaju portfelach jest trudniej się dostać - wystarczy połączyć zimny portfel z siecią w momencie, gdy chce się dokonać transakcji. Zimne portfele to świetny sposób na bezpieczne przechowywanie danych, jednak ich główną wadą jest niepraktyczność - aby dokonać jakiejkolwiek transakcji, trzeba przejść dodatkowy proces wpisywania klucza prywatnego, co dla niektórych może być znacznie bardziej kłopotliwe.

Wśród zimnych portfeli wyróżniamy portfele sprzętowe i portfele papierowe.

Portfele sprzętowe

Te pierwsze są zdecydowanie bardziej popularne, ponieważ mogą z nich korzystać nawet osoby dopiero wkraczające w świat kryptowalut. W razie jakichkolwiek problemów użytkownicy portfeli sprzętowych nie są zdani sami na siebie - mają dostęp do obsługi klienta danego producenta. Portfel sprzętowy to fizyczny nośnik, podobny do pamięci USB, na którym umieszczone zostaną prywatne klucze do portfela. To zabezpieczenie sprawia, że nikt niepowołany nie jest w stanie uzyskać do nich dostępu bez fizycznego posiadania nośnika.

Jak działają portfele sprzętowe w praktyce? Na początku należy przesłać kryptowalutę, która znajduje się na gorącym portfelu na adres swojego portfela sprzętowego. Ta opcja działa również w drugą stronę. Wszystkie transakcje z użyciem zimnego portfela są podpisywane prywatnym kluczem.

Portfele papierowe

Co do zasady sposób działania portfeli papierowych jest podobny do działania portfeli sprzętowych. Różnica wynika ze sposobu przechowywania klucza prywatnego i adresu portfela. Zamiast wcześniej wspomnianego nośnika fizycznego, są one zapisywane na kartce papieru. Aby upewnić się, że nikt niepowołany nie uzyska dostępu do tych wrażliwych danych, należy odpowiednio zabezpieczyć te materiały, na przykład przechowując je w sejfie.

Jak działają portfele papierowe w praktyce? Wystarczy zaimportować zimny portfel do gorącego, skanując posiadane na papierze klucze prywatne.

Jaki portfel wybrać?Wybranie miejsca do przechowywania posiadanej kryptowaluty, podobnie, jak w przypadku innych cennych zasobów czy walut fiducjarnych, wymaga podjęcia dobrej decyzji w oparciu o posiadaną wiedzę na temat bezpieczeństwa danego portfela oraz analizę jego funkcjonalności w życiu codziennym.

Wybór portfela ostatecznie zawsze leży po stronie użytkownika - wszystko sprowadza się do własnych potrzeb i wygody. Niektórzy nie mają problemu z korzystaniem z zimnych portfeli, ponieważ nie potrzebują do nich częstego dostępu. Inni aktywnie handlują kryptowalutami i potrzebują łatwego i szybkiego dostępu w razie wahań cen. Na szczęście zawsze można wybrać obie opcje i odpowiednio podzielić swoje zasoby, na przykład trzymać tylko niewielką ilość kryptowalut w gorących portfelach, a długoterminową inwestycję w zimnym portfelu.

Niezależnie od wyboru portfela, zawsze warto mieć na uwadze jego zabezpieczenia. Prywatne klucze do portfeli kryptowalutowych powinny być przechowywane w chronionym miejscu tak, aby nikt niepowołany nie uzyskał do nich dostępu.