Wiadomości

 • 28 września 2021
 • wyświetleń: 927

Pożyczki kryptowalutowe. Czym są i czy warto na nich zarabiać?

Materiał partnera:

Kryptowaluty cieszą się dużą popularnością, a najpopularniejsza z nich - Bitcoin, została nawet oficjalnie uznana za prawną walutę Salwadoru. Cechami charakterystycznymi kryptowalut jest ich decentralizacja, anonimowość, szybkość transakcji i minimalne opłaty. Dodatkowo wiele kryptowalut cechuje niestabilność i wahania, które mogą być znaczące nawet w krótkim okresie czasu. Nigdy nie można być pewnym, czy wysokie wzrosty wartości jakiejś kryptowaluty nie skończą się równie wysokimi spadkami. Czasami wystarczy jeden komentarz znanej osobistości, aby wartość kryptowaluty zmieniła się znacząco w kilka minut.

Użytkownicy kryptowalut szukają nowych sposobów na zarabianie na trendzie walut cyfrowych, a ci najodważniejsi, którzy nie boją się ryzyka, mogą wykorzystywać swoje cyfrowe waluty jako zabezpieczenie pożyczek. W tym artykule przyjrzymy się najistotniejszym informacjom dotyczącym pożyczania kryptowalut, a także zaletom i wadom tego rozwiązania.

Na czym polega pożyczanie kryptowalut?Cyfrowe waluty stanowią zabezpieczenie pożyczek kryptowalutowych. Podobnie, jak w przypadku kredytu hipotecznego, w którym hipoteka zabezpiecza spłatę zadłużenia, tak właściciele kryptowalut zastawiają swoje aktywa, aby uzyskać pożyczkę, a następnie spłacać ją w określonym czasie. Takie pożyczki można uzyskać za pomocą specjalnych platform pożyczkowych lub giełd kryptowalutowych.

Osoba, która bierze pożyczkę pod zastaw kryptowaluty, zachowuje do niej własność, jednak traci pewne prawa - nie może handlować swoimi zasobami, ani dokonywać transakcji kryptowalutowych. Pożyczki kryptowalutowe to idealne rozwiązanie dla osób, które posiadają walutę cyfrową, ale nie chcą z niej korzystać w najbliższym czasie.

Jakie zalety mają pożyczki kryptowalutowe?Pożyczki kryptowalutowe posiadają pewne zalety, dzięki którym cieszą się zainteresowaniem właścicieli cyfrowej waluty:

 • możliwość wyboru waluty pożyczki - co do zasady, osoba biorąca pożyczkę może skorzystać z dowolnej waluty - cyfrowej lub fiducjarnej. Wybór walut zależy od platformy, na której zaciąga się pożyczkę.
 • elastyczna kwota pożyczki - to, ile można pożyczyć, jest oparte na wartości aktywów. Czasami można pożyczyć nawet do 50% wartości portfela i więcej.
 • niskie oprocentowanie - koszty okołopożyczkowe zwykle plasują się gdzieś między kosztami kredytów hipotecznych (są nieco droższe) i kredytów konsumenckich (są tańsze). Często można trafić na pożyczki z oprocentowaniem niższym niż 10%.
 • zdolność kredytowa - w tym przypadku zwykle platforma pożyczkowa nie sprawdza zdolności kredytowej przyszłego pożyczkobiorcy. Jest to więc korzystne rozwiązanie dla osób bez historii kredytowej lub z niekorzystną historią kredytową.
 • szybki przelew środków - między weryfikacją wniosku o pożyczkę a uzyskaniem pieniędzy na koncie mija zazwyczaj kilka godzin.
 • samodzielne pożyczanie własnej kryptowaluty - pozwala na zarabianie na odsetkach i kosztach okołopożyczkowych osobom, które posiadają własne zasoby cyfrowe.


Na co należy uważać?Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu pożyczki kryptowalutowej, warto przeanalizować i rozważyć jej potencjalne wady i potencjalne zagrożenia, jakie za sobą niesie.

 • brak dostępu do własnej kryptowaluty - dopóki kredyt nie zostanie spłacony, pożyczkobiorca nie może korzystać ze swojej waluty cyfrowej, handlować nią, ani przeprowadzać transakcji. Jest to niezwykle istotne w momencie, gdy cena danej kryptowaluty drastycznie spada.
 • konieczność uzupełnienia depozytu - jeśli wartość posiadanej kryptowaluty stanowiącej zabezpieczenie pożyczki spadnie poniżej określonego poziomu, pożyczkodawca ma prawo wymagać zwiększenia posiadanych środków, aby można było utrzymać pożyczkę. Takim sytuacjom sprzyja wysoka niestabilność kryptowalut.
 • różne warunki spłaty - w zależności od platformy pożyczki mogą mieć różne harmonogramy, z którymi warto zapoznać się przed przyjęciem umowy.
 • akceptowalność kryptowalut - różne platformy pożyczkowe mogą wykorzystywać różne kryptowaluty. Czasami może być konieczna wymiana posiadanych środków na inne waluty cyfrowe.
 • brak zabezpieczenia dla pożyczonych środków - osoby pożyczające własną kryptowalutę nie posiadają ubezpieczenia swoich środków. Oznacza to, że w razie niepowodzeń z uzyskaniem swoich należności, dochodzenie własnych praw i odzyskanie środków może być trudne, a nawet niemożliwe.
 • zasochłonne wypłaty odsetek - niektóre platformy mogą wydłużać czas wypłaty odsetek nawet do kilku dni. Jest to o tyle istotne, że biorąc pod uwagę częste zmiany wartości kryptowalut, osoba chcąca wypłacić swoje odsetki może ponieść nieplanowane straty.


PodsumowaniePożyczki kryptowalutowe można wykorzystać na dwa sposoby. Osoby, które posiadają spore zasoby waluty cyfrowej i potrzebują dodatkowych pieniędzy bez ich sprzedawania, mogą skorzystać z alternatywy, jaką daje pożyczka kryptowalutowa. Zaletami tego rodzaju pożyczek jest szybka decyzja, brak konieczności posiadania dobrej historii kredytowej, niskie koszta.

Właściciele kryptowalut mogą również pożyczać swoje zasoby i otrzymywać z tego tytułu procenty, co może być wyjątkowo opłacalne dla tych osób, które posiadają spore zasoby i nie planują w najbliższej przyszłości ich spieniężać. Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu pożyczki kryptowalutowej warto jednak dobrze zrozumieć ryzyko, które jest tym większe, im bardziej niestabilna jest wartość danej kryptowaluty i zdecydować się na pożyczkę o jak najkorzystniejszych warunkach.