Wiadomości

  • 28 września 2021
  • wyświetleń: 1084

Co warto wiedzieć o Stellar? Przewodnik po XLM.

Materiał partnera:

Stellar jest otwartą siecią obsługującą płatności i różne waluty. W Stellar można tworzyć, handlować i wysyłać środki w różnych postaciach - zarówno w walutach cyfrowych, jak i fiducjarnych. Głównym celem, jaki przyświeca Stellar jest stworzenie jednej, spójnej sieci, w której mogłyby współpracować wszystkie systemy finansowe.

Sieć Stellar opiera się na blockchain i codziennie obsługuje miliony transakcji. Działa w zdecentralizowanej sieci bez żadnej osoby sprawującej nad nią nadrzędną władzę. W odróżnieniu od innych systemów opartych na blockchain Stellar działa znacznie wydajniej, szybciej i taniej.

Co warto wiedzieć o Stellar?



Sieć Stellar pojawiła się na rynku w 2014 roku. Szacuje się, że od momentu powstania Stellar przetworzył ponad 450 milionów operacji. Stellar jest wybierany do przesyłania pieniędzy i uzyskiwania dostępu do nowych rynków przez małe i duże firmy.

Czy Stellar jest konkurencją dla innych kryptowalut? Ideą powstania Stellar było ulepszenie obecnego systemu finansowego, a nie jego zastąpienie lub osłabienie. Stellar nie skupia się tylko na jednej walucie, raczej na ogólnym handlu wieloma walutami w bardzo wydajny i przejrzysty sposób.

Jak działa Stellar?

W sieci Stellar nie ma jednej instytucji nadzorującej transakcje i własność środków. Zamiast tego istnieje sieć komputerów, z których każdy nawet kilkukrotnie sprawdza to, co robią inne. Wszystkie rejestry w sieci Stellar są aktualizowane i weryfikowane co kilka sekund i nie ma tu miejsca na manipulowanie danymi i dopasowywanie ich do własnych potrzeb.

Na przykład, osoby, które chcą przesłać innemu użytkownikowi tokeny poprzez sieć Stellar mogą mieć pewność, że każda transakcja będzie opublikowana i sprawdzona w odpowiednich księgach przez tzw. węzły. Zadaniem węzłów jest upewnienie się, czy zostały pobrane i uznane odpowiednie salda i jest to widoczne i akceptowane przez inne węzły na całym świecie.

Stellar posiada swój własny algorytm SCP (Stellar Consensus Protocol), który jest odpowiedzialny za ogólną synchronizację wszystkich działań. Celem SCP jest dążenie do uzyskiwania lepszych rezultatów od konkurencji - zarówno na polu oszczędzania energii, szybkości i konfigurowalności.

Co to jest lumen?



Lumen jest cyfrową walutą sieci Stellar. Jego najmniejsza jednostka to stroop (1 stroop = 0,0000001 XLM). Lumen jest niezbędny do tego, aby założyć konto w sieci (minimalne saldo bazowe wynosi 0,5 XLM), dokonywać przelewów oraz opłacać prowizje za każdą dokonywaną transakcję (koszt jest stały i wynosi 0.00001 XLM). Jak deklarują twórcy sieci Stellar, nie są w niej uprzywilejowane żadne konkretne waluty. Każda waluta fiducjarna i cyfrowa ma dzięki Stellar stać się bardziej dostępna i łatwiejsza w korzystaniu. Lumen jest uznawany za jedną z najtańszych walut, jeśli chodzi o koszty transakcyjne.

Kryptowaluta lumen, w przeciwieństwie do bitcoina, nie jest "wykopywana". W chwili, gdy sieć Stellar ujrzała światło dzienne utworzono 100 milionów jednostek XLM w ramach tzw. preminingu. W kod źródłowy wpisano 1% roczną inflację. Maksymalna podaż lumenów stale się zwiększa.

Stellar na przykładzie



Zadaniem sieci Stellar jest zniesienie granic, jakie mogłyby napotkać transakcje finansowe oraz zarządzanie własnymi pieniędzy. Na przykład, w świecie Stellar można stworzyć własnego "tokena dolara", który jest reprezentacją cyfrową dolara amerykańskiego i posiada jego wartość w stosunku 1:1. Każdy z takich "tokenów" jest zabezpieczony depozytem o równoważnej wartości. Oznacza to, że można je traktować jak normalne pieniądze i w dowolnym momencie wymienić na tradycyjną walutę.

Dzięki otwartości sieci Stellar, aby posiadać dolary w cyfrowych tokenach, nie trzeba posiadać konta bankowego w Stanach Zjednoczonych. Wszystkie transakcje przesyłania pieniędzy w sieci Stellar z kraju do kraju odbywają się w błyskawicznie (średnio w czasie od 3 do 5 sekund), w bezpiecznym środowisku cyfrowym i są pozbawione uciążliwych opłat. Takie możliwości dają nie tylko transakcje w dolarach, ale także we wszystkich innych walutach świata.

Użytkownicy sieci Stellar mają pewność, że wszystkie dokonywane transakcje są publiczne, a każdy, kto chce rozpocząć korzystanie z tego, co oferuje Stellar musi przejść procedury KYC.

Czy warto inwestować w XLM?



Warto wziąć pod uwagę dwa czynniki - dotychczasową historię lumenów oraz ich potencjał. Lumeny cechują się stałym wzrostem, dlatego są dobrym pomysłem na długoterminową inwestycję w kryptowaluty. Warto mieć na uwadze, że pomimo wzrostu swojej wartości, Stellar zniszczył połowę swoich Lumenów i z tego co wiadomo, nie planuje tworzyć kolejnych. O ile może to budzić uzasadnione wątpliwości co do jego potencjału i bezpieczeństwa inwestycyjnego, o tyle warto mieć na uwadze, że w przyszłości tej kryptowaluty będzie niewiele, przez co może ona zyskać na swojej wartości.