Wiadomości

  • 3 października 2021
  • wyświetleń: 1906

W bestwińskim kościele trwają prace przy odkrytej polichromii

W kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bestwinie trwają prace przy odkrytej polichromii. W tym roku, dzięki zaangażowaniu bestwińskiej parafii oraz przy dofinansowaniu Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, realizowany jest zakres prac związany ze złoceniami na sklepieniu absydy i prezbiterium.

W bestwińskim kościele trwają prace przy odkrytej polichromii - 30.09.2021 · fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach


- Podczas oględzin komisja konserwatorska oceniła zaawansowanie prac. Na tle polichromii sklepienia wykonywana jest rekonstrukcja złoceń w technice na mikstion na podstawie zachowanych fragmentów renesansowych gwiazd - informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.

Polichromia w prezbiterium kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Bestwinie została wpisana do rejestru zabytków województwa śląskiego pod pozycją B/372/2018.

Na temat odkryć w bestwińskiej świątyni można przeczytać w wydawnictwie Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach tj. w 12 tomie "Wiadomości Konserwatorskich Województwa Śląskiego".

mp / czecho.pl

źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.