Wiadomości

  • 1 października 2021
  • 2 października 2021
  • wyświetleń: 2848

Onet: nie będzie śledztwa ws. biskupów diecezji bielsko-żywieckiej

Jak poinformował dziś portal Onet, prokuratura w Żywcu odmówiła wszczęcia śledztwa wobec trzech biskupów diecezji bielsko-żywieckiej - Tadeusza Rakoczego, Piotra Gregera i Romana Pindla - oraz byłego metropolity krakowskiego kardynała Stanisława Dziwisza. Chodzi o historię wykorzystywanego przez księdza pedofila Janusza Szymika oraz wiedzy na ten temat hierarchów Kościoła.

kuria, diecezja, kościół, bielsko-żywiecka, żeromskiego 5, budynek
Onet: nie będzie śledztwa ws. biskupów diecezji bielsko-żywieckiej · fot. Diecezja bielsko-żywiecka


Onet informuje, że decyzja prokuratury wynika z faktu, że działania hierarchów w przeszłości nie zawierały znamion czynu zabronionego. Z postanowienia datowanego na 2 września, do którego dotarł Onet, wynika, że żywieccy śledczy badali, czy hierarchowie złamali prawo nie informując organów ścigania o posiadanej wiarygodnej wiadomości o dokonaniu czynu zabronionego określonego w art. 200 us. 1 kodeksu karnego polegającego na obcowaniu płciowym z małoletnim poniżej lat 15. Uwagę przykuwa jednak zakres czasowy, z którego biskupi byli rozliczani. Prokurator badał w pierwszej kolejności czy powyższe przestępstwo zostało popełnione w 1993 r. w Żywcu przez bp. Tadeusza Rakoczego, w 2007 r. w Żywcu przez bp. Rakoczego, w 2012 r. w Żywcu przez kard. Stanisława Dziwisza oraz w 2014 r. w Żywcu przez biskupów Piotra Gregera oraz Romana Pindla. To właśnie w tych latach Janusz Szymik odwiedzał wymienionych oraz informował ich, iż padł ofiarą wieloletniego wykorzystywania seksualnego proboszcza w Międzybrodziu Bialskim ks. Jana W.

Portal zwraca uwagę, że zdaniem śledczych żaden z hierarchów kościelnych nie popełnił przestępstwa w sprawie pokrzywdzonego przez księdza pedofila. Po pierwsze, w tamtych latach nie było prawnego obowiązku zgłaszania takiej wiedzy organom ścigania. Powszechny prawny obowiązek denuncjacji pedofilii pojawił się dopiero wraz z nowelizacją kodeksu karnego, która weszła w życie 13 lipca 2017 r.

Po drugie, prokuratura uznała, że hierarchowie wiedzieli o tym, że w przeszłości sprawa ta trafiła już wcześniej do prokuratury. "Nie popełnia przestępstwa określonego w par. 1 ten, kto zaniechał zawiadomienia, mając dostateczną podstawę do przypuszczenia, że wymieniony w par. 1 organ wie o przygotowywanym, usiłowanym lub dokonanym czynie zabronionym (art. 240 par. 2. kodeksu karnego)" - czytamy w postanowieniu.

Artykuł portalu Onet "Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie biskupów i kard. Dziwisza" można przeczytać tutaj.

mp / czecho.pl

źródło: onet.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.