
Wiadomości
- 3 października 2021
- wyświetleń: 1087
ZUS: w październiku pierwsze wyrównania dla czerwcowych emerytów
Jeszcze w tym miesiącu ZUS rozpocznie wypłatę emerytur wraz z wyrównaniem od czerwca tego roku. ZUS z urzędu przeliczy na korzystniejszych zasadach przyznane w tym roku czerwcowe emerytury. Oznacza to, że osoby te nie będą musiały składać żadnego wniosku.

Emeryci i renciści, których te przepisy dotyczą, dostaną wyrównanie świadczenia od dnia, w którym im ono przysługiwało. Zakład będzie dokonywał wypłat świadczeń wraz z wyrównaniem od czerwca br. w październikowych terminach. Wypłata za październik 2021 r. będzie realizowana już w nowej wysokości.
Prezydent w połowie sierpnia podpisał ustawę, która rozwiązuje problem tzw. emerytur czerwcowych.
- Zmiany oznaczają m.in., że emerytura w czerwcu będzie wyliczana na takich zasadach jak w maju o ile będzie korzystniejsza. Ustawa zmienia zasady wyliczania emerytur na stałe, dlatego w przyszłości osoby kończące wiek emerytalny w czerwcu będą mogły bez obaw składać wnioski o świadczenia w tym miesiącu. Zmiana przepisów obejmuje także emerytury przyznane w czerwcu 2021 r. i renty rodzinne przyznane po członkach rodziny, którzy zmarli po 31 maja tego roku. Nie ma przy tym znaczenia, czy ZUS przyznał emeryturę na wniosek ubezpieczonego czy z urzędu (bez wniosku, po rencie z tytułu niezdolności do pracy) - informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
Zgodnie z ustawą osobom, którym zostały przyznane emerytury w czerwcu tego roku, świadczenia te zostaną przeliczone z urzędu, z uwzględnieniem ustawowych zmian - w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie przepisów. Oznacza to, że osoby te nie będą musiały składać wniosku o przeliczenie wysokości emerytury.
Ponowne obliczenie świadczenia i wypłata wyrównania nastąpi od dnia powstania prawa do świadczenia i jego wypłaty, nie wcześniej niż od 1 czerwca 2021 r. W poprzednich latach osoby, które składały wniosek o emeryturę w czerwcu, otrzymywały świadczenie niższe, niż gdyby wystąpiły z takim wnioskiem np. w maju lub lipcu.
ZOBACZ TAKŻE

Czasowe zamknięcie parkingu ZUS w Bielsku-Białej przy ul. Traugutta 2a

To ostatnia chwila, aby wybrać rodzinę! Szlachetna Paczka pomaga po raz 25.!

Nocna prohibicja w gminie Czechowice-Dziedzice? Petycja trafiła do Rady Miejskiej

[FOTO] Pod ich dachem dzieci znalazły rodzinne ciepło. Podziękowano im podczas Gali Pieczy Zastępczej

JutroZbiórka świąteczna dla podopiecznych Domu Dziecka w Czechowicach-Dziedzicach

Stowarzyszenie przygotowało kalendarz charytatywny. Środki zostaną przeznaczone na kulig dla dzieci
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.


