Wiadomości

  • 5 października 2021
  • wyświetleń: 901

Jak zamawiać leki w aptece internetowej?

Materiał partnera:

Od lat nieustannie wzrasta sprzedaż leków i suplementów diety online. Wciąż jednak wiele osób zastanawia się, jak działa typowa apteka internetowa, czy zakupy w takich podmiotach zawsze są bezpieczne, a także co zrobić, aby możliwie jak najszybciej otrzymać zamówione preparaty. Jak wygląda to od strony praktycznej i jak w kilku krokach zweryfikować, czy dany podmiot rzeczywiście działa legalnie?

Apteka internetowa, jej wybór i weryfikacjaPierwszym krokiem do zakupów jest oczywiście wybór apteki internetowej. Obecnie w Polsce działa ponad sto tego typu podmiotów, a jednym z nich jest Apteka Moderna. Generalnie jednak możliwości wyboru są bardzo szerokie, stąd też pacjenci nie powinni mieć kłopotów z podjęciem decyzji w tym zakresie.

Dlaczego jednak tak ważne jest to, aby rzeczywiście była to apteka internetowa, a nie oferta na różnego rodzaju forach czy serwisach aukcyjnych typu marketplace? Najistotniejsze jest w praktyce bezpieczeństwo zakupu. Okazuje się bowiem, że pacjent nabywający farmaceutyki na serwisach aukcyjnych nie może być pewien, że są to preparaty oryginalne i bezpieczne jeśli chodzi o ich przyjmowanie.

Weryfikacja podmiotu jest jednak łatwa. Najważniejsze jest znalezienie na stronie danej apteki specjalnego logotypu, którym musi identyfikować się każdy tego typu podmiot. Takie logo to poziome pasy w odcieniach zieleni i jeden szary, wraz z białym krzyżem i flagą Polski w dolnej części. Po jego kliknięciu pacjent jest przekierowywany do zewnętrznego rejestru z danymi takiego podmiotu.

Znalezienie odpowiadającego asortymentuKolejny krok to oczywiście znalezienie odpowiedniego dla siebie asortymentu produktowego, w zależności od swoich potrzeb. Jeśli chodzi o ofertę aptek internetowych, to zawiera ona nie tylko leki bez recepty, ale również:
  • suplementy diety,
  • dermokosmetyki,
  • sprzęt medyczny,
  • zdrową żywność,
  • akcesoria i przedmioty dla przyszłych mam.


Asortyment jest więc bardzo szeroki i pozwala na zakupienie wielu preparatów pozwalających lepiej zadbać o zdrowie swoje i bliskich. Oczywiście oferta niektórych aptek może różnić się między sobą, zwłaszcza jeśli chodzi o dostępność preparatów innych, aniżeli leki bez recepty. Dlatego też wybranie odpowiedniego podmiotu jest tak ważne.


Wybranie sposobu dostawyLeki i suplementy diety to preparaty, które muszą być przechowywane i przewożone w odpowiednich warunkach, aby nie utraciły swoich właściwości. Okazuje się jednak, że niektóre apteki internetowe oferują możliwość dostarczenia farmaceutyków dzięki firmom specjalizującym się stricte w transporcie produktów leczniczych.


Takie przedsiębiorstwa korzystają ze specjalnych opakowań izotermicznych oraz kontenerów chłodniczych, dzięki którym preparaty docierają na miejsce docelowe bez utraty swoich właściwości. To ważne zwłaszcza w skrajnych warunkach atmosferycznych, przede wszystkim w okresie letnim, aby nie doszło do ich zepsucia się, co mogłoby zaszkodzić osobie przyjmującej tego typu preparaty.


Czas oczekiwania na przesyłkiDla pacjentów korzystających z oferty aptek internetowych kluczowym aspektem jest też czas dostawy i to, aby był on możliwie jak najkrótszy. Zazwyczaj czas oczekiwania to zaledwie kilka dni, co w przypadku różnego rodzaju dolegliwości chorobowych jest naprawdę istotne. Wiele aptek internetowych informuje też, jaki jest przybliżony czas dostawy.

Zamawianie leków w aptekach internetowych niewiele różni się od kupowania innych przedmiotów online. W tej sytuacji trzeba jednak szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo, w tym o to, aby nabywać farmaceutyki tylko i wyłącznie od legalnie działających podmiotów, czyli takich, które mają też stacjonarne placówki apteczne.